Szersza tarcza antykryzysowa w ZUS – kogo obejmą zmiany?

      Możliwość komentowania Szersza tarcza antykryzysowa w ZUS – kogo obejmą zmiany? została wyłączona

W sobotę weszły w życie zmiany do tzw. tarczy antykryzysowej. Prawo do zwolnienia ze składek będzie miało więcej przedsiębiorców. Więcej osób skorzysta także ze świadczeń postojowych.

Do tej pory do zwolnienia z całości nieopłaconych składek za marzec, kwiecień i maj miały prawo dwie grupy przedsiębiorców:

  • prowadzący działalność gospodarczą, którzy opłacają składki tylko za siebie i których przychód nie przekroczył 15 681 zł,
  • przedsiębiorcy, którzy zgłaszali do ubezpieczeń społecznych maksymalnie 9 osób.

Co się zmieni? Mówi Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim:

 

Do liczby osób ubezpieczonych nie wlicza się teraz pracowników młodocianych. Przepisy nowej wersji tarczy pozwalają na zwolnienie ze składek za marzec także tych przedsiębiorców, którzy już te składki opłacili.

Przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne będą mogli otrzymać świadczenie postojowe ponownie, nawet do 3 razy. – Warunkiem będzie oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie – wskazuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zmieniły się warunki przyznawania pierwszego świadczenia postojowego.

Przedsiębiorcy otrzymają je teraz bez względu na osiągany przychód, pod warunkiem że spadł on o co najmniej 15 procent i że rozpoczęli działalność przed 1 lutego. A osoby wykonujące umowy np. Zlecenia czy Dzieło, skorzystają z postojowego także, gdy zawarły umowy w lutym lub marcu. Wcześniej obowiązywała w ich przypadku granica 1 lutego. 

Na wniosek przedsiębiorcy ZUS będzie mógł odstąpić od pobierania odsetek za okres od stycznia 2020 roku. To rozwiązanie dla płatników, którzy mają trudności w terminowym opłaceniu składek w wyniku panującej epidemii. Ulga będzie dotyczyła wszystkich płatników, bez względu na wielkość przedsiębiorstwa.

 

(info ZUS / fot. pixabay.com)