Szykują się remonty przystanków kolejowych w powiecie ryckim

      Możliwość komentowania Szykują się remonty przystanków kolejowych w powiecie ryckim została wyłączona

Na całej Lubelszczyźnie planowanych jest 16 inwestycji. Pierwsze, do których rozpoczynają się już przygotowania, dotyczą linii Dęblin – Łuków.

W Sarnowie i Leopoldowie pojawią się nowe perony, które mają poprawić komfort podróżowania. Mają być wyższe, co pasażerom pociągów ułatwi wsiadanie i wysiadanie. Podróżni zastaną tam nowe wiaty, ławki i oznakowanie, jaśniejsze oświetlenie i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych: pochylnie dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i ścieżki naprowadzające dla niewidomych.

W Sarnowie przystanek kolejowy dodatkowo zostanie przesunięty w inne miejsce: bliżej przejazdu kolejowo-drogowego. On sam też zostanie zmodernizowany, bo zyska sygnalizację świetlną i dźwiękową.  Poza tym, niedaleko powstanie jeszcze parking dla samochodów, typu „Parkuj i Jedź”. Wszystkie te zmiany mają pomóc zmotoryzowanym w dotarciu na peron i oczywiście podnieść poziom bezpieczeństwa.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały już umowę opiewającą na ponad 6 milionów złotych. Perony w Leopoldowie mogą być gotowe latem przyszłego roku, a przystanek w Sarnowie – w połowie 2023 roku. Wszystkimi pracami zajmie się ten sam wykonawca, firma Diag-Most z Warszawy.

Będą to pierwsze na Lubelszczyźnie inwestycje, realizowane w ramach Rządowego Programu Budowy lub Modernizacji Przystanków Kolejowych na lata 2021-2025. Uwzględniono w nim 355 lokalizacji w całej Polsce: na liście podstawowej są 173, a na liście rezerwowej – 182. Na unowocześnienie kolejowej infrastruktury ma być wydany w sumie 1 miliard złotych.

Źródło zdjęcia: PKP PLK