Szykuje się masowy odstrzał dzików – i protesty

      Możliwość komentowania Szykuje się masowy odstrzał dzików – i protesty została wyłączona

Afrykański Pomór Świń to kolejna choroba zwierzęca, która daje się we znaki w naszym regionie. Są jednak różne poglądy na to, jak należy z nią walczyć.

W ramach przeciwdziałania tej epidemii, praktykowane są między innymi sanitarne odstrzały dzików – bo właśnie te dzikie zwierzęta przenoszą wirusa ASF. Wiceminister rolnictwa zapowiada nową turę tych działań, ale ich przewidywana skala zaniepokoiła ekologów.

Szacuje się, że na całej Lubelszczyźnie może zostać odstrzelonych ponad 1000 dzików, a najwięcej – w powiecie opolskim, bo niemal 400 osobników. Powiatowi Lekarze Weterynarii z Ryk i Puław nie przedstawili jeszcze żadnych decyzji w tej sprawie.

Ekolodzy zapowiadają protesty. Przekonują, że za szerzenie wirusa ASF częściej odpowiadają ludzie, nie przestrzegając zasad bioasekuracji. Przeciwko nowym pomysłom szykowanym w ministerstwie (które mówią na przykład o prowadzeniu masowego odstrzału z pomocą pojazdów mechanicznych) opowiadają się także sami myśliwi, przypominając o etyce łowieckiej.