Tak Baranów uczci sierpniowe rocznice!

      Możliwość komentowania Tak Baranów uczci sierpniowe rocznice! została wyłączona

Mija już sto lat, odkąd wojsko odrodzonego państwa polskiego toczyło walkę z bolszewikami i obroniło przed ich najazdem Warszawę. „Cud nad Wisłą” będziemy wspominać już w najbliższą sobotę, ale świętowanie w naszym regionie potrwa też w niedzielę, a nawet kilka dni dłużej.

Tak będzie między innymi w Baranowie. Władze tej gminy przygotowują bardzo bogate obchody stulecia Bitwy Warszawskiej – już w tę niedzielę (16 sierpnia), po uroczystej Mszy Świętej i po oficjalnych uroczystościach przed Pomnikiem Niepodległości, będzie można zobaczyć, jak do tej miejscowości ponownie przyjeżdża marszałek Józef Piłsudski. Twórcy rekonstrukcji przedstawią też przegląd wojska, a nawet potyczkę z bolszewikami.

Reszta niedzielnego popołudnia upłynie w Baranowie w rytmie pieśni patriotycznych, które wykonają zaproszeni muzyczni goście, a wśród nich: orkiestra wojskowa, orkiestry dęte z gminy Końskowola, chóry “Jubilat” i “Pokolenie”, a także Marek Bałata, wokalista jazzowy.

Nie zabraknie też okolicznościowych wystaw, poświęconych marszałkowi Piłsudskiemu i Bitwie Warszawskiej, a te będzie można zwiedzać przez cały tydzień, do następnej niedzieli. W świetlicy Urzędu Gminy będą czekały opowieści o marszałku i o historii jego baranowskiego pomnika, natomiast Gminna Biblioteka Publiczna w Baranowie zaprasza do oglądania książek mówiących o obronie Warszawy przed bolszewikami w 1920 roku.

Natomiast w następną niedzielę, już 23 sierpnia, do Baranowa przyjedzie z patriotycznym koncertem „Mała Armia Janosika”, czyli największa góralska kapela w Polsce.To będzie zwieńczenie tygodniowych obchodów wielkiej historycznej rocznicy.

Patronat honorowy nad całym wydarzeniem objęli wojewoda lubelski Lech Sprawka i starosta powiatu puławskiego, Danuta Smaga. Radio Impuls jest patronem medialnym baranowskich obchodów, a szczegółowy program wydarzenia jest zamieszczony na informacyjnym plakacie.

Źródło plakatu: UG w Baranowie