Tak będą się szkolić piloci w Dęblinie

      Możliwość komentowania Tak będą się szkolić piloci w Dęblinie została wyłączona

Bielik, o numerze bocznym 7712, wylądował – na lotnisku 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Ten jest dwunasty, a będzie ich jeszcze więcej.

W miniony wtorek (24 listopada) do miasta dotarła czwarta w tym roku dostawa samolotów M-346 Bielik. To włoskie maszyny szkolno-treningowe, na których wkrótce będą się uczyć polscy piloci samolotów odrzutowych. Bieliki zastąpiły w tej roli samoloty TS-11 Iskra, które jeszcze do niedawna były wykorzystywane podczas polskich szkoleń.

Obecnie, 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego realizuje najnowocześniejszy system kształcenia – i korzysta przy tym z odpowiednio nowoczesnych samolotów i specjalnych technologii. To także wyposażenie dydaktyczne, sprzęt obsługi naziemnej i system informatyczny. A również zaawansowane technologicznie symulatory lotu, umożliwiające ćwiczenie i postępowanie załóg w sytuacjach awaryjnych.

 

Zamówienie na Bieliki złożono już w 2018 roku, gdy Minister Obrony Narodowej postanowił skorzystać z Prawa Opcji, zawartego w umowie na dostawę Zintegrowanego Systemu Szkolenia Zaawansowanego (AJT). Do Dęblina będą jeszcze przylatywać kolejne. Do końca października 2022 roku ma ich tu być 16.

Źródło zdjęcia: 4SLSz, autorzy: por. E. Złotnicka, szer. Zbigniew Moszczański, Urszula Krzemińska