Tata też może pobierać zasiłek macierzyński

      Możliwość komentowania Tata też może pobierać zasiłek macierzyński została wyłączona

Dzień Ojca to dobra okazja, żeby spędzić trochę czasu w rodzinnym gronie. To zawsze ważne doświadczenie – nawet, gdy jedna ze stron jest zbyt mała, żeby wynieść z tego spotkania jakieś konkretne wspomnienia.

Pierwsze miesiące życia dziecka to okres, kiedy trzeba otoczyć je szczególną opieką i nawiązać więź, która powinna przetrwać przez resztę jego życia. Żeby to zrobić, trzeba zrezygnować z wychodzenia do pracy – a warto mieć finansowe zabezpieczenie, które pozwoli spokojnie spędzić czas w domu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że każdy tata, który dopiero powitał na świecie swoją pociechę, ma prawo do skorzystania z zasiłku macierzyńskiego. W ciągu pierwszych dwóch lat życia dziecka, ojciec może wziąć dwutygodniowy urlop i w tym czasie otrzymywać świadczenie z ZUS-u. W ubiegłym roku, na Lubelszczyźnie pobierało je ponad 7,6 tysiąca mężczyzn.

Niektórzy skorzystali z jeszcze innego rozwiązania – urlopu rodzicielskiego. Mówi Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim:

 

Ojciec może również przejąć 6 ostatnich tygodni urlopu macierzyńskiego, pod warunkiem, że mama dziecka z nich zrezygnuje. W szczególnych okolicznościach panowie mogą być na urlopie macierzyńskim znacznie dłużej – gdy z różnych powodów losowych dziecko jest pozbawione opieki matki.

Źródło informacji: ZUS