Terytorialsi rekrutują! Mają na to nowy pomysł

      Możliwość komentowania Terytorialsi rekrutują! Mają na to nowy pomysł została wyłączona

Zamrożona przez pandemię rekrutacja w szeregi Terytorialsów obecnie nabiera tempa. A wszystko z pomocą pilotażowego programu, opartego nie tylko na polskich doświadczeniach.

W 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej pracę rozpoczął już nieetatowy Mobilny Zespołów Rekrutacyjny. Jego zadania to wyszukiwanie kandydatów z województwa lubelskiego i obsługa całego procesu rekrutacyjnego. Specjalnie przeszkoleni Terytorialsi-rekruterzy tłumaczą zainteresowanym, na czym polega służba w WOT, rozwiewają wątpliwości, pomagają wypełniać wnioski i składać je w WKU. Jak tłumaczy ppor. Damian Duda, szef Mobilnego Zespołu Rekrutacyjnego Lubelskiej Brygady OT:

Rekruterzy działają w powiatach, z których pochodzą, w społecznościach, które dobrze znają, aby skuteczniej docierać do najbardziej zainteresowanych służbą w WOT. Naszym zadaniem będzie również pomaganie osobom, które chcą wstąpić w nasze szeregi, ale nie mają czasu lub możliwości, aby dopełnić formalności w wojskowych komendach uzupełnień. Będziemy sprawować pieczę nad kandydatami aż do czasu złożenia przez nich przysięgi wojskowej.

Koncepcja działania takiego zespołu jest częściowo oparta na modelu stosowanym w amerykańskiej Gwardii Narodowej, ale czerpie też z doświadczeń wojskowych z Wielkiej Brytanii czy krajów skandynawskich. Pod uwagę wzięto też oczywiście własne doświadczenia Wojsk Obrony Terytorialnej, a te mówią między innymi, że do służby w WOT najskuteczniej namawiają sami Terytorialsi.

Cały pomysł to pilotażowy projekt rekrutacyjny, a opracowano go w taki sposób, żeby wstąpienie do Terytorialsów było prostsze i szybsze. Jeśli ten pomysł się sprawdzi, Mobilnych Zespołów Rekrutacyjnych będzie przybywać.

Każdy, kto chciałby skontaktować się z zespołem działającym na terenach powiatów puławskiego, opolskiego i ryckiego, może zgłosić się do ppor. Artura Rumińskiego: dzwoniąc pod numer: 887 410 753 albo pisząc na adres: artur.ruminski@wot.ron.mil.pl.

Źródło zdjęcia: 2 LBOT