Trzynastki pędzą do emerytów i rencistów

      Możliwość komentowania Trzynastki pędzą do emerytów i rencistów została wyłączona

Kwiecień to miesiąc wypłaty tzw. trzynastek dla emerytów i rencistów. Świadczenia z dwóch lubelskich oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafią do ponad 407 tys. osób.

Ich łączna kwota to prawie 489 milionów złotych. Do kogo i kiedy trafi trzynasta emerytura? Mówi Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego ZUS:

 

Do każdego świadczeniobiorcy Zakład wyśle również list z informacją o przyznaniu trzynastki. W tej samej kopercie będzie decyzja o nowej wysokości emerytury lub renty po marcowej waloryzacji. Wysyłka listów jest w toku.

Tzw. “trzynastka” wynosi 1200 zł brutto. Najczęściej jest to więc 981 zł „na rękę”. Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka – ZUS dzieli ją w równych częściach na każdego uprawnionego. Na przykład jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto.

Trzynastka nie podlega egzekucji komorniczej i innym potrąceniom, nawet jeśli pieniądze trafią na rachunek w banku. Świadczenie ma opis, po którym komornik łatwo rozpozna je w przelewach.

 

(info ZUS/fot. pixabay.com)