Umowa na budowę obwodnicy Dęblina – podpisana!

      Możliwość komentowania Umowa na budowę obwodnicy Dęblina – podpisana! została wyłączona

Z Puław do Warszawy przez obwodnicę Dęblina? Będzie to możliwe już za dwa lata. Dzisiaj została podpisana umowa pomiędzy Zarządem Dróg Wojewódzkich w Lublinie a firmą Strabag – wykonawcą prac.

Za jakiś czas będziemy mogli omijać autami centrum miasta, co posłuży zarówno mieszkańcom, jak i kierowcom. Dzisiaj w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Paweł Szumera oraz dyrektor lubelskiego oddziału firmy Strabag Marcin Zieliński podpisali umowę na budowę obwodnicy Dęblina.

Początek 2023 roku to bardzo ważna data dla mieszkańców Dęblina, powiatu ryckiego i całego Województwa Lubelskiego. Mówi Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego:

 

“Panie dyrektorze Szumera, pana rolą jest przypilnować firmę Strabag, żeby zgodnie z dokumentacją obwodnica Dęblina była zrobiona przede wszystkim w dobrej jakości i o czasie.” – mówił Jarosław Stawiarski.

Rozbudowa istniejącej już DW801 oraz budowa drogi wojewódzkiej po nowym śladzie będzie kosztowała około 45 milionów złotych. Kwoty są spore, ale na takie inwestycje czeka cały region. Mówi Michał Mulawa, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego:

 

“Budowa obwodnic ma charakter miastotwórczy, pojawiają się kolejne tereny inwestycyjne.” – mówił Michał Mulawa

Na co jeszcze, oprócz wygody i bezpieczeństwa, pozwoli nowa droga? Wyjaśnia Burmistrz Dęblina, Beata Siedlecka:

 

Nowa trasa w ciągu drogi nr 801 będzie miała ok. 5 km długości i 7 m szerokości. W ramach projektu zaplanowano między innymi rozbudowę 8 skrzyżowań – w tym 3 rond, a także budowę i przebudowę sieci kanalizacji deszczowej, przebudowę i zabezpieczenie sieci wodociągowej, gazowej, i ciepłowniczej. Przebudowane zostaną przejazdy kolejowe na torze dojazdowym do bocznic WBK 214. Powstaną też nowe chodniki, zatoki autobusowe oraz zjazdy na przyległe działki, a także ścieżki rowerowe i ciągi pieszo-rowerowe.

 

Obwodnica ma się zaczynać na granicy Dęblina i gminy Stężyca, czyli na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z ulicą Tadeusza Kościuszki.  Przebudowana będzie także ul. Podchorążych, do przejazdu kolejowego.

Skąd tak duża kwota dla krótkiego odcinka drogi? Potrzebna tu będzie. przebudowa kanalizacji, która wyniesie prawie 30% wartości kontraktu. Odległy wydaje się też finisz prac – marzec 2023 roku. To przebudowa instalacji ciepłowniczych spowolni prace i podzieli je na etapy.

 

(fot. UMWL)