W 2020 roku pomoc dla sąsiadów popłynęła od Nałęczowianki. Kto mógł liczyć na wsparcie?

      Możliwość komentowania W 2020 roku pomoc dla sąsiadów popłynęła od Nałęczowianki. Kto mógł liczyć na wsparcie? została wyłączona

Wycieczka dla dzieci z okolicznych szkół po rozlewni Nałęczowianki

Malownicze pejzaże, ciekawa architektura, wyjątkowy mikroklimat i wody uznawane przez niektórych za lecznicze… Nałęczów ma wiele do zaoferowania. To także miasto dbające o środowisko i wzajemne relacje sąsiedzkie – również we współpracy ze zlokalizowaną tu rozlewnią. Efekty widać gołym okiem!

Nałęczów jest jedynym uzdrowiskiem w Polsce o profilu wyłącznie kardiologicznym. Jednak wyszukana zabudowa nawiązująca klimatem do stylu światowej sławy szwajcarskich kurortów i bogata roślinność nie stosują podziałów. Tu wszyscy mogą czuć się zaproszeni, a odwiedzający mają gwarantowane przyspieszone bicie serca. W pozytywnym tego znaczeniu!

Miasto nieustannie się zmienia, zaskakując odwiedzających, a nawet samych mieszkańców. Jest to możliwe dzięki działaniom lokalnych władz, ale też wsparciu działających tu firm – takich jak Nestlé Waters. Producent naturalnej wody mineralnej Nałęczowianka uważa, że dobre sąsiedztwo to tuż obok wody, największy skarb. Z tej przyczyny dba o wysoką jakość tutejszych wód oraz dobre relacje z lokalną społecznością. Efekty? Widoczne i potwierdzone certyfikatem Alliance for Water Stewardship (AWS).

Otrzymują go wyłącznie te zakłady, które współpracują z lokalnymi społecznościami, by wspólnie dbać o zasoby wody – ich odpowiednią ilość i jakość. Rozlewnia Nestlé Waters w Nałęczowie otrzymała ten prestiżowy i międzynarodowy certyfikat jako pierwszy zakład w Polsce.

Firma inwestuje także w innowacyjne rozwiązania, które mają na celu zmniejszenie ilości wykorzystywanej wody czy zużycia energii elektrycznej. W ciągu 5 lat fabryka zredukowała zużycie energii całkowitej o 24 procent (2019 vs 2014 r.)! Wdrożone są tu też rozwiązania mające na celu ograniczenie emisji CO2 i redukcję ilości odpadów.

W to ostanie angażują się też sami mieszkańcy Nałęczowa. Jest to łatwiejsze, od kiedy w mieście pojawiają się nowe pojemniki do segregacji odpadów.

Plastik? Zapraszam do żółtego kosza!

Rozlewnia w Nałęczowie w ostatnim czasie współfinansowała instalację koszy do sortowania odpadów, które pojawiły się w przestrzeni publicznej miasta. By nikt nie miał wątpliwości, jak właściwie z nich korzystać, firma przygotowała także tablice edukacyjne w Parku Zdrojowym. Instrukcja prawidłowego sortowania odpadów znajdzie się także w kalendarzu dla mieszkańców Nałęczowa na 2021 rok, wydanym już drugi rok z rzędu wspólnie przez Gminę Nałęczów i producenta Nałęczowianki.

Kosze do segregacji odpadów w przestrzeni publicznej w Nałęczowie współfinansowane przez Nestlé Waters

Nestlé Waters nieustannie przypomina, że butelki PET to nie odpad, a cenny surowiec, który może zostać w pełni przetworzony i posłużyć do produkcji nowych rzeczy. Takie „przypominajki” znaleźć można także na ekologicznym i bezpiecznym placu zabaw, który powstał w pobliżu zakładu Nestlé Waters. Firma zainstalowała tam kosz na butelki PET w kształcie misia oraz tablice edukacyjne, zachęcające najmłodszych do wspólnego dbania o środowisko. To szczególnie ważne, gdyż odpowiednio posegregowane odpady mają szansę trafić do recyklingu, a recykling pozwala zmniejszać ilość odpadów na wysypiskach, chronić zasoby naturalne, ograniczać emisję gazów cieplarnianych oraz redukować zużycie energii i zasobów.

Plac zabaw w Nałęczowie współfinansowany przez Nestlé Waters

Z PET z recyklingu (tzw. rPET) może powstać wiele nowych, ciekawych rzeczy, na przykład kurtka, słuchawki, buty, zabawki, a także… nowe butelki! Już teraz w sklepach znaleźć już można Nałęczowiankę w butelkach o pojemności 1 L i 1,5 L wykonanych w 50% właśnie z rPET – a producent zapowiada, że do 2025 roku aż 50% PET w jego butelkach będzie pochodziło z recyklingu! Dodatkowo firma postawiła sobie za cel, że do 2030 roku będzie odzyskiwać tyle butelek PET, ile wprowadzi na rynek.

Jest gdzie trenować. I świętować!

Nałęczów zaprasza do siebie nie tylko fanów długich spacerów i zdrowotnych kąpieli. Tu można też rozegrać trzymający w napięciu mecz i pokibicować dobrym drużynom. Nałęczowianka „przybija piątkę” sportowcom z miejscowych klubów sportowych, przekazując wsparcie finansowe oraz wodę między innymi siatkarzom z klubu “Cisy Nałęczów”.

Ukłonem w stronę „młodych zdolnych” jest współfinansowanie modernizacji boiska sportowego przy Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Sadurkach. Aspirujący młodzi sportowcy mogą teraz komfortowo i bezpiecznie rozwijać kondycję, zdrowie i umiejętności, nie zapominając przy tym o dobrej zabawie. Dla wielu uczniów to spełnienie marzenia o miejscu do sportowych grywalizacji. Wsparcie finansowe Nestlé Waters umożliwiło remont płyty boiska do piłki nożnej, zakup piłkochwytów, wymianę zniszczonego ogrodzenia oraz zamontowanie siedzisk przy boisku. Mieszkańcy miasta i władze Nałęczowa wierzą, że w przyszłości boisko posłuży także do organizacji imprez.

Nestlé Waters współfinansowało modernizację boiska sportowego przy Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Sadurkach

Firma zadbała także o bezpieczeństwo pieszych i ich wygodę podczas spacerowania, finansując budowę chodnika w pobliżu zakładu.

Znajdzie się też i coś dla fanów wędkarstwa! We współpracy z lokalnym kołem wędkarskim Nestlé Waters dba o stan miejscowych rzek i zbiorników wodnych, finansując między innymi zarybianie stawów.

Przyszłość zaczyna się dziś…

W rozlewni Nestlé Waters nałęczowska woda trafia do butelek, by mogli się nią cieszyć konsumenci w całej Polsce. Producent Nałęczowianki dba o to, by zachować jej pierwotną czystość i skład mineralny, który komponuje przecież sama natura. Równocześnie troszczy się także o naturalne zasoby wody w środowisku.

Jedną z większych inwestycji, którą władze Nałęczowa mogą zrealizować dzięki wsparciu Nestlé Waters, jest budowa kanalizacji sanitarnej w sąsiadującym sołectwie Cynków.

Pozwoli to podnieść bezpieczeństwo ekologiczne w tym regionie oraz poprawić warunki życia lokalnej społeczności.

Inwestycja zwiększy komfort życia mieszkańców, którzy dotychczas nie mogli korzystać z kanalizacji, a także poprawi bezpieczeństwo środowiskowe na tym obszarze – mówi Wiesław Pardyka, Burmistrz Nałęczowa – Nowy system umożliwi lepszy przepływ ścieków i zminimalizuje ryzyko zanieczyszczenia rzeki Bochotniczanki.

Dyrektor operacyjny Nestlé Waters Artur Młotek (z lewej) i Burmistrz Nałęczowa Wiesław Pardyka podpisują umowę na budowę kanalizacji w Cynkowie k. Nałęczowa

Nałęczów znajduje się w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego oraz w strefie uzdrowiskowej, stąd też obowiązują tu specjalne wytyczne, których celem jest m.in. właśnie ochrona zasobów wody. Niezwykle ważny wpływ na jakość zasobów wody ma rolnictwo. Dlatego też producent Nałęczowianki wspiera działania edukacyjne Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, promujące zrównoważone praktyki rolnicze.

Dodatkowo rozlewnia stara się budować pozytywne nawykami najmłodszych, wierząc w trafność stwierdzenia “czym skorupka nasiąknie za młodu”… W ramach organizowanych przez firmę warsztatów dzieci dowiadują się, jak można w łatwy sposób oszczędzać wodę czy segregować odpady, by trafiły do recyklingu. Firma organizuje także wspólne akcje sprzątania środowiska naturalnego i z okazji Światowego Dnia Wody zaprasza dzieci na wycieczki po zakładzie, by mogły zobaczyć, jak woda trafia do butelek.

Wyjątkowy rok – wyjątkowa pomoc

Kończący się już 2020 rok był wymagający dla wszystkich. Konieczne było podjęcie wyjątkowych kroków. Zrobił to także producent Nałęczowianki, który przekazał około 400 000 butelek wody potrzebującym w całej Polsce, z czego duża część wsparcia trafiła na Lubelszczyznę. Nestlé Waters przekazało około 400 000 butelek wody na rzecz pacjentów, służby zdrowia, służb ratowniczych oraz osób na kwarantannie w całej Polsce. Duża część wsparcia trafiła na Lubelszczyznę – do domu dziecka, hospicjum dla dzieci, szpitali. Firma przekazała także środki finansowe na zakup maseczek ochronnych dla mieszkańców Nałęczowa. Zapewnienie wsparcia w tych podstawowych, ale i kluczowych kwestiach, pomogło zadbać o wspólne bezpieczeństwo.

Producent Nałęczowianki współfinansował zakup maseczek ochronnych dla mieszkańców Nałęczowa

“Jak dobrze mieć sąsiada”

Zapewniamy, że będziemy kontynuować nasze zaangażowanie środowiskowe, społeczne, edukacyjne i biznesowe, by być jak najlepszym sąsiadem i jednym z filarów rozwoju naszej „małej ojczyzny” – mówił podczas jednego z wywiadów Artur Młotek, Dyrektor Operacyjny Nestlé Waters Polska.

Z przeprowadzonych wiosną 2020 roku badań opinii wynika, że blisko 90 procent mieszkańców Nałęczowa i okolic dobrze ocenia wpływ Nestlé Waters na rozwój lokalny.

Ciekawe, jakie wyniki przyniesie kolejny rok. Jak zapewnia producent Nałęczowianki, pomysłów na następne inicjatywy we współpracy z nałęczowską społecznością nie brakuje.