W Opolu Lubelskim będzie widniej i oszczędniej

      Możliwość komentowania W Opolu Lubelskim będzie widniej i oszczędniej została wyłączona

Opole Lubelskie to kolejna gmina w naszym regionie, która postanowiła zainwestować w wymianę oświetlenia ulicznego na nowe i ekologiczne. Z pomocą unijnych dotacji takie plany podjęły gmina Puławy, Kazimierz Dolny i Nałęczów, natomiast opolskim włodarzom pomaga dofinansowanie z Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Warszawska firma Pollight już od początku grudnia wymienia kolejne oprawy oświetleniowe – jak dotąd nowe lampy zamontowano już w Kluczkowicach, Kluczkowicach-Osiedlu, w Górnej Owczarni oraz w północnej i centralnej części Opola Lubelskiego: przy ulicach Rybackiej, Morwowej, Kraszewskiego, Brejdygant, Willowej, Kwiatowej, Przedmieście, Krzywe Koło, Działkowej, Kopernika, Witosa, Rataja, Lubomirskiej, Konarskiego, Armii Krajowej, Orzeszkowej, Wyszyńskiego, Leśnej, a także przy osiedlu Krasickiego i w łączniku między ulicami Rybacką i Zagrody.

Dokonano też pierwszych prac dotyczących rozbudowy istniejących linii. Zupełnie nowe linie oświetlenia ulicznego powstaną w Górnej Owczarni, Górach Opolskich, Jankowej, Kluczkowicach Osiedlu, Truszkowie i Wrzelowcu oraz w Opolu Lubelskim, przy ulicach Zagrody i Rybackiej.

Wszystkie prace mają potrwać do końca maja tego roku. W sumie, w całej gminie ma świecić 2300 lamp LED – zapewnią ulicom i chodnikom optymalne oświetlenie, dzięki bezprzewodowej technologii zdalnego sterowania światłem. W ten sposób zużycie energii w całej gminie ma spaść o około 70% – a to może pozwolić na zaoszczędzenie nawet 500 tysięcy złotych rocznie. Sama wymiana oświetlenia pochłonie ponad 3 miliony 800 tysięcy złotych, ale dotacja pokryje tę sumę w 90%.

Dodajmy, że modernizacja oświetlenia to jedno z trzech zadań, w których pomogą środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pozostałe to rewitalizacje centrum Opola Lubelskiego i Parku Miejskiego. Włodarze liczą, że już po roku działania nowych lamp zwrócą się wszystkie zainwestowane sumy.

Źródło zdjęcia: Gmina Opole Lubelskie – Facebook