W środę (15 grudnia) wchodzą w życie nowe obostrzenia

      Możliwość komentowania W środę (15 grudnia) wchodzą w życie nowe obostrzenia została wyłączona

15 grudnia zacznie obowiązywać większość nowych obostrzeń, ogłoszonych przez polski rząd w związku z sytuacją epidemiczną. Ograniczenia będą dotyczyły przede wszystkim limitów osób w miejscach publicznych.

Nowe decyzje rządzących to w głównej mierze działania profilaktyczne. Ogłoszono je po tym jak okazało się, że na świecie szerzy się już nowy wariant koronawirusa, bardziej zaraźliwy omikron.

W przeddzień wprowadzenia nowych obostrzeń wycofano się z planów nałożenia ograniczeń na pasażerów komunikacji publicznej. Nie zmienia się za to obowiązek zakrywania nosa i ust podczas jazdy miejskim autobusem albo innym pojazdem.

Do odwołania zostaną zamknięte kluby i dyskoteki – wyjątkiem będzie noc sylwestrowa, z tym że w jednym lokalu będzie mogło się bawić maksymalnie 100 osób bez certyfikatu COVID-19.

 

Od 15 grudnia podobne limity będą obowiązywać w restauracjach, barach i hotelach oraz w kinach, teatrach, obiektach sportowych i w kościołach. Niezaszczepieni mogą stanowić tylko 30% osób wpuszczonych do każdego z tych miejsc. Poza tym, w kinach do odwołania nie będzie można jeść ani pić podczas seansów.

Uczniów czeka przerwa od nauki w szkolnych ławkach. Od najbliższego poniedziałku (20 grudnia) do 9 stycznia, wszyscy przejdą na naukę zdalną. Natomiast żłobki i przedszkola mają w tym okresie działać bez zmian.

Zmodyfikowano także wymagania dotyczące robienia testów na COVID-19. Od 15 grudnia obowiązkowe testy na koronawirusa będą musieli robić domownicy osób zakażonych oraz podróżni wracający spoza strefy Schengen.