W ten weekend Puławy gościły lubelskich regionalistów

      Możliwość komentowania W ten weekend Puławy gościły lubelskich regionalistów została wyłączona

XVI Sejmik Towarzystw Regionalnych Lubelszczyzny zbiegł się z jubileuszem 60-lecia Towarzystwa Przyjaciół Puław i obie te okazje zgromadziły w naszym mieście tych, którzy z pasją odkrywają i pielęgnują wiedzę o naszych małych, lokalnych ojczyznach.

Sejmik rozpoczął się od oprowadzenia lubelskich gości po parku Czartoryskich i tutejszych zbiorach muzealnych. Połowa soboty minęła już w pałacu na sesji referatowej, której tematem było lotnictwo – w ten sposób sejmik dotarł do zasadniczego, wyznaczonego tematu. O tradycji i współczesności Wojska Polskiego w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej w sobotę dyskutowano, a w niedzielę regionaliści wzięli udział w Mszy Świętej, po czym odwiedzili puławski cmentarz wojenny. Sejmik zakończył się wykładem na temat tego, jak wrzesień 1939 roku minął w Puławach.

Z kolei wspomniany jubileusz Towarzystwa Przyjaciół Puław obchodzono uroczyście w sobotnie popołudnie – wtedy przypomniano dzieje samego stowarzyszenia, wręczono odznaczenia i nagrody tym, którzy aktywnie w nim działali i przyczynili się do tego, że mogło świętować już 60. urodziny.

Cały Sejmik Towarzystw Regionalnych Lubelszczyzny odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Puławy i Starosty Puławskiego.