Walka z owadami trwa – potrzebne większe zaangażowanie

      Możliwość komentowania Walka z owadami trwa – potrzebne większe zaangażowanie została wyłączona

Puławskie przedszkola, szkoły, skwery, błonia, marina i nadwiślański bulwar będą dzisiaj areną kolejnych walk miasta z uporczywymi komarami.

Jak komentuje sytuację Paweł Maj, prezydent Puław – Ekstremalne zjawiska pogodowe – ulewne deszcze, coroczne stany powodziowe na Wiśle, tropikalne upały sprzyjają rozwojowi populacji komarów na niespotykaną w poprzednich latach skalę.

Urząd Miasta corocznie zwiększa środki przeznaczone na akcję, posiada jednak 2 procent z powierzchni ogólnej terenów zielonych Puław.

Wśród wspomnianych na początku miejsc jest także park Czartoryskich należący do IUNG, czy wały wiślane – własność Wód Polskich. Ze względów prawnych nie można wchodzić z opryskami na inne tereny prywatne czy własność nie należącą do miasta.

Tu pojawia się problem – aby II tura, jak i każda jedna akcja zwalczania kleszczy, komarów i meszek miała sens, na opryski muszą zgodzić się właściciele pozostałych terenów należących i zarządzanych przez Spółdzielnie Mieszkaniowe.

Tylko tak prowadzone działania mogą przynieść wymierne efekty w walce z plagą komarów. Prezydent Miasta zwrócił się z prośbą do trzydziestu siedmiu Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych oraz Starostwa Powiatowego w Puławach z prośbą, by włączyły się w wysiłek walki z plagą komarów i zajęły się odkomarzaniem na należących do nich terenach. Prezydent zachęca także do zgłaszania wspólnotom, spółdzielniom, zarządcom i właścicielom terenów, konieczności odkomarzania należących do nich obszarów.

W tym tygodniu opryski będą prowadzone na ponad czterdziestu obszarach zielonych: Park Czartoryskich, bulwar nadwiślański, pobrzeże Wisły (od starego mostu do Parchatki), błonia, Skwer Niepodległości, skwer przy ul. Legionu Puławskiego, skwer przy ul. 6 Sierpnia, skwer przy ul. Kujawskiego, Park „Solidarności”, okolice tężni solankowej, zieleń wokół Urzędu Miasta, stadionu miejskiego, biblioteki, dworca autobusowego, Domu Chemika, szkół miejskich itp.

Nadmienić należy, że miasto od lat stawia także na naturalne metody walki z komarami budując wieże lęgowe dla jerzyków odżywiających się tymi owadami oraz rozdając budki lęgowe mieszkańcom miasta.

(fot. UM Puławy)