Wariant Delta na Lubelszczyźnie!

      Możliwość komentowania Wariant Delta na Lubelszczyźnie! została wyłączona

Dzisiaj (13 lipca) w Lublinie jednodawkowe szczepionki przeciwko COVID-19 zostaną podane osobom bezdomnym. Władze miasta chcą w ten sposób zwiększyć szanse na uzyskanie odporności populacyjnej.

Kontynuowanie szczepień jest bardzo ważne – tym bardziej, że pod koniec ubiegłego tygodnia w Białej Podlaskiej stwierdzono pierwszy na Lubelszczyźnie przypadek wariantu Delta. Specjaliści twierdzą, że ten wariant koronawirusa jest znacznie bardziej zaraźliwy od poprzednich.

Lubelski sanepid potwierdził odnotowanie tego pierwszego przypadku – i zapewnił że przeprowadzono śledztwo epidemiologiczne, żeby zidentyfikować i odizolować osoby, które miały kontakt z chorym. Inspekcja Sanitarna zaznacza, że czas wakacyjnych wyjazdów sprzyja pojawianiu się w regionie nowych wariantów koronawirusa – ale zapewnia, że służby również wzmacniają nadzór epidemiologiczny.

Jako profilaktykę wobec wariantu delta i innych, wskazuje się szczepienia – przede wszystkim te pełne. W pięciu powiatach naszego regionu liderem wciąż są Puławy – w pełni zaszczepiło się tu ponad 44% mieszkańców. W powiecie ryckim w czołówce są Dęblin (42,7%) i Stężyca (40,9%), w opolskim Poniatowa (34,8%), w kozienickim Kozienice (37,2%), a w zwoleńskim Zwoleń (31,8%).