Wojska w Janowcu! Już w ten weekend

      Możliwość komentowania Wojska w Janowcu! Już w ten weekend została wyłączona

Każdy, kto w nadchodzący weekend odwiedzi janowiecki zamek, przeniesie się w czasie o sto, a nawet czterysta lat wstecz. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza na specjalne pokazy rekonstrukcji historycznych.

Mury janowieckiego zamku na pewno bardzo dobrze pamiętają burzliwy XVII wiek – a zwłaszcza połowę tamtego stulecia. W 1656 roku najazd szwedzkiego wojska skończył się ograbieniem i spaleniem budowli. Już w najbliższą sobotę polsko-szwedzka potyczka o zamek rozegra się na oczach współczesnych widzów – taka godzinna inscenizacja będzie częścią pokazów, jakie na cały dzień przygotowało Stowarzyszenie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej.

Już od godziny 10.00 na zamkowym dziedzińcu pojawią się XVII-wieczni rzemieślnicy. Do odwiedzenia będą: kuźnia płatnerska, mennica, zbrojownia z bronią palną i białą i wojskowe obozowisko, w którym będzie królować namiot oficerski. Będzie można obejrzeć prezentowane przedmioty, przyglądać się pracy snycerza czy szewca, a nawet przymierzyć zbroję płytową. Chociaż tematyka wojskowa będzie zdecydowanie dominować, do obejrzenia będzie także znacznie spokojniejsze miejsce: zrekonstruowana barokowa komnata. Wszystko będzie można podziwiać do godziny 17.00, a większość tych prezentacji będzie tu do zobaczenia także w niedzielę.

 

Oba dni „Spotkań z Historią” będą się różniły zaplanowanymi pokazami. W sobotę inicjatywę przejmą wojska polskiego i obcego autoramentu – podczas wspomnianej inscenizacji, ale nie tylko. Zaprezentują też pokaz musztry, a poza tym będzie się można przekonać, jak bawiły się XVII-wieczne białogłowy. Natomiast w niedzielę zamek w Janowcu odwiedzą ułani. Stowarzyszenie Pamięci 19. Pułku Ułanów Wołyńskich przypomni widzom tradycje kawaleryjskie II RP. Do obejrzenia będą pokazy musztry konnej i skoków przez przeszkody, poza tym rekonstruktorzy zaprezentują też władanie szablą czy lancą. Nie zabraknie również pełnych ciekawostek opowieści o tym ułańskim pułku.

Szykuje się więc nie lada gratka dla miłośników historii, a zwłaszcza pasjonatów dawnej sztuki wojennej. Szczegółowy harmonogram całego wydarzenia jest na zamieszczonym afiszu.

Źródło plakatu: MNKD