Wróciła nauka zdalna, jest nowe świadczenie opiekuńcze

      Możliwość komentowania Wróciła nauka zdalna, jest nowe świadczenie opiekuńcze została wyłączona

Dzisiaj (20 grudnia) uczniowie w całej Polsce przechodzą na nauczanie zdalne – w ramach najnowszych restrykcji, wprowadzonych przez rząd w związku z sytuacją epidemiczną.

Ten tryb pracy potrwa do 9 stycznia, czyli przez trzy najbliższe tygodnie. W tym czasie rodzice najmłodszych uczniów mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Świadczenie przysługuje opiekunom dzieci, które mają mniej niż 8 lat albo są starsze, ale mają orzeczenie o niepełnosprawności (do 16 lat), orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (do 18 lat) lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (do 24 lat).

Dodatkowy zasiłek nie należy się, jeśli drugi z rodziców czy opiekunów korzysta właśnie z urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego albo jest bezrobotny – i w tej sytuacji może zająć się dzieckiem. Poza tym, tego dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni, jaki obowiązuje w ciągu całego roku kalendarzowego.

Do wypłaty świadczenia potrzebne jest oświadczenie rodzica o sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem – trzeba przesłać je do pracodawcy albo zleceniodawcy. Z kolei rodzic, który ma własną firmę, składa dokumenty bezpośrednio do ZUS. Można to zrobić elektronicznie, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Więcej szczegółowych informacji jest TUTAJ.