Wybierasz się do lasu? Tu na razie nie wejdziesz

      Możliwość komentowania Wybierasz się do lasu? Tu na razie nie wejdziesz została wyłączona

To wieści dla mieszkańców powiatu kozienickiego. Od kilku dni lokalne nadleśnictwa walczą z mnożącymi się chrabąszczami – i sięgnięto po najbardziej radykalne rozwiązanie.

Chrabąszcze majowe i chrabąszcze kasztanowce to owady, które mocno dają się we znaki wielu leśnym roślinom, między innymi drzewom. Pędraki żerują na korzeniach – a gdy jest ich bardzo dużo, że mogą poważnie zaszkodzić lasowi. Drzewom grozi zamieranie, dlatego leśnicy muszą odpowiednio reagować.

Akcja ograniczania populacji chrabąszczy toczy się w okolicy Kozienic, w leśnictwach: Adamów, Chinów, Cztery Kopce, Maciejowice i Kociołki. Nadleśnictwo Kozienice zakazało już wstępu do lasu – ostrzega mieszkańców i turystów, którzy zamierzali w najbliższym czasie odpoczywać w tutejszym plenerze. Do odwołania nieczynne są niektóre szlaki turystyczne: piesze (niebieski, czerwony i czarny), rowerowe (niebieski, zielony, czerwony) i pomarańczowy szlak konny, a także całe „Królewskie Źródła”.

Specjalne opryski agrolotnicze trwają również w nadleśnictwie Dobieszyn, czyli na terenie gmin Magnuszew, Głowaczów i Grabów nad Pilicą. To konkretne obszary leśnictw Studzianki, Trzebień i Strzyżyna – środki chemiczne mają być tutaj rozpylane do 5 czerwca (jakieś zmiany w tych planach może wymóc pogoda). Obszary, które na razie trzeba omijać, są odpowiednio oznakowane.