Wybory prezydenckie: Jak zagłosować, będąc na urlopie?

      Możliwość komentowania Wybory prezydenckie: Jak zagłosować, będąc na urlopie? została wyłączona

W miniony poniedziałek informowaliśmy, jak rozłożyły się głosy mieszkańców naszego regionu podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich. To niedzielne głosowanie wskazało dwóch kandydatów, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów. 

Już w następną niedzielę, 12 lipca, Polacy będą mogli opowiedzieć się za Andrzejem Dudą albo za Rafałem Trzaskowskim. Ale co zrobić, jeśli właśnie 12 lipca będziemy na wakacyjnym urlopie, z dala od domu?

Każdy wyborca może zagłosować poza swoim miejscem zamieszkania, jeśli ze swojego urzędu gminy pobierze specjalne zaświadczenie o prawie do głosowania – z nim można głosować w każdym lokalu wyborczym, i w Polsce i za granicą. Takie dokumenty będą wydawane do 10 lipca, czyli do następnego piątku.

Natomiast znając dokładny adres miejsca, w którym będzie się przebywało w dniu wyborów, można też dopisać się do konkretnego spisu wyborców – w tamtejszym urzędzie gminy trzeba złożyć odpowiedni wniosek, najpóźniej 7 lipca. Ale jeśli taki dokument został już złożony przed pierwszą turą wyborów, będzie ważny także podczas drugiej.