Wyjątkowa, kolekcjonerska moneta – na jubileusz lotnictwa

      Możliwość komentowania Wyjątkowa, kolekcjonerska moneta – na jubileusz lotnictwa została wyłączona

100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego to jedna z okazji, jakie wciąż świętujemy i wspominamy. Żeby ją należycie uczcić, Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu specjalną srebrną monetę.

To egzemplarz, który zafascynuje kolekcjonerów, a na pewno także miłośników lotnictwa. Na rewersie monety przedstawiono samolot myśliwski, którym latali polscy piloci podczas walk o Lwów. Na skrzydłach tych samolotów widać duże biało-czerwone szachownice, znaki rozpoznawcze polskiego lotnictwa wojskowego, przyjęte właśnie w 1918 roku. Nie zabrakło tam jeszcze innego ważnego symbolu – tak zwanej gapy, czyli odznaki pilota wojskowego. Ten znak, przedstawiający orła, lecącego z wieńcem laurowym w dziobie, wprowadzono do użytku w 1919 roku. Z kolei na awersie monety wyobrażono dwa samoloty F-16.

Ta wyjątkowa, kolekcjonerska moneta będzie oczywiście prezentowana w dęblińskim Muzeum Sił Powietrznych – gdy tylko będzie znana data takiego specjalnego spotkania, na pewno o tym powiemy, ale już teraz zapowiadamy.