Wytłumaczą, o czym mówi uchwała antysmogowa

      Możliwość komentowania Wytłumaczą, o czym mówi uchwała antysmogowa została wyłączona

Smog to poważny problem, który nasila się w okresie grzewczym. Na Lubelszczyźnie do pozbycia się starych pieców i równie starych przyzwyczajeń zmuszą niedługo nowe regulacje.

W poprzednim miesiącu sejmik województwa lubelskiego przyjął tak zwaną uchwałę antysmogową. To nowe przepisy, które będą dotyczyć wszystkich mieszkańców województwa lubelskiego, ogrzewających swoje domy z pomocą węgla i drewna. Mówią między innymi o tym, jakiej jakości powinien był opał i z jakich instalacji nie będzie wolno korzystać od 2024 roku. W praktyce oznacza to konieczność wymiany większości pieców centralnego ogrzewania, które działają na Lubelszczyźnie w czasie zimy.

Co konkretnie znajduje się w nowej uchwale? Jakie decyzje trzeba będzie podjąć w związku z nią? W ten czwartek (25 marca) będzie można uzupełnić swoją wiedzę i rozwiać wątpliwości, bo odbędzie się internetowe spotkanie, poświęcone uchwale antysmogowej – poprowadzi je Towarzystwo dla Natury i Człowieka. Transmisja zacznie się o godzinie 17.00, wystarczy zajrzeć wtedy na facebookową stronę „Lubelskie bez smogu”.

 

To jednak nie koniec. W niedzielę (28 marca) i w poniedziałek (29 marca) Towarzystwo zorganizuje kolejne spotkania online (transmitowane na tej samej facebookowej stronie), dotyczące składania wniosków do programu „Czyste Powietrze”. Wtedy będzie można lepiej poznać zasady przyznawania dotacji na wymianę starego pieca na ekologiczny. Jest jeszcze czas na zadawanie własnych pytań organizatorom tych dyskusji – w tej sprawie można pisać na adres: towarzystwo@ekolublin.pl.

Wszystkie spotkania informacyjne są przygotowywane w ramach programu „Nasze Powietrze”, który jest prowadzony przez Polski Alarm Smogowy, Krakowski Alarm Smogowy i Clean Air Fund.