Z powiatu opolskiego ma zniknąć najwięcej dzików – dlaczego?

      Możliwość komentowania Z powiatu opolskiego ma zniknąć najwięcej dzików – dlaczego? została wyłączona

Powiat opolski to ta część województwa lubelskiego, gdzie najbliższy sanitarny odstrzał dzików ma dotyczyć największej ilości tych zwierząt. Są ku temu różne powody.

5 ognisk afrykańskiego pomoru świń i 10 dzików, u których stwierdzono zakażenie wirusem ASF – to bilans pierwszych dwóch tygodni stycznia w powiecie opolskim. Te dane, połączone ze statystykami z poprzednich lat, udowadniają że choroba zadomowiła się w regionie i przestała być zjawiskiem sezonowym. Już każdy miesiąc roku przynosi nowe dane o zakażeniach.

Jednocześnie, konsekwentnie rośnie też populacja opolskich dzików – a myśliwi tłumaczą odstrzały również troską o lokalną gospodarkę. W kontekście nadchodzących działań ograniczania populacji tych zwierząt, powiat opolski to ten rejon Lubelszczyzny, w którym do odstrzału wytypowano najwięcej dzików – bo prawie 400 osobników (a szacuje się, że w całym województwie ich liczba przekroczy 1000). Setkę zwierząt wskazano z powodu epidemii ASF. Dla porównania, w sąsiednim powiecie puławskim, w ramach walki z ASF mają być odstrzelone 84 dziki.