Lifestyle: Zadbaj o swoje zdrowie i rzuć palenie w Nowym Roku

      Możliwość komentowania Lifestyle: Zadbaj o swoje zdrowie i rzuć palenie w Nowym Roku została wyłączona

Z niecierpliwością wyczekiwaliście nadejścia 2021 roku? My również! Nowy Rok to nowe możliwości, plany, a także zmiany, które warto wprowadzić we własnym życiu.

O ile o ubiegłym roku pamiętać nie chcemy, to mimo wszystko nauczył nas jednego – zdrowie jest najważniejsze. Nic w tym dziwnego, że zarówno mieszkańcy Puław jak i innych miast postanowiło stworzyć noworoczne postanowienia, w których znalazło się rzucenie papierosów. Palaczu, jeszcze nie jest za późno. Możesz również się przyłączyć i podjąć wyzwanie.

Globalny problem

Tak, palenie papierosów to globalny problem! Na całym świecie papierosy pali ponad miliard ludzi. Jak donosi WHO liczba ta, przez najbliższe 5 lat utrzyma się na podobnym poziomie. Bardziej przerażająca jest liczba zgonów. Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia, przez palenie papierosów rocznie życie traci aż 7 milionów ludzi! Z czego milion istnień tracą bierni palacze, narażeni na wdychanie dymu papierosowego.

Pandemia i rok 2020 pokazał nam jak ważne jest zdrowie. Nic w tym dziwnego, że w tym roku wielu próbuje zawalczyć o własne zdrowie, czy zrzucając kilogramy czy też rzucając papierosy. I bardzo dobrze! Każde noworoczne postanowienie wymaga silnej woli, zaangażowania i oczywiście motywacji, a jest o co walczyć. Przecież stawką jest ludzkie zdrowie. Drogi mieszkańcu Puław, palaczu papierosów czy ten 2021 rok upłynie pod znakiem rzucenia palenia?

Nikotyna to nie problem

Wielu z Was próbowało rzucić palenie, zastępując go plastrami czy pastylkami z nikotyną. To pokazuje, że to nie nikotyna jest problemem, a dym papierosowy. Czy zdajecie sobie sprawę, że główną przyczyną rozwoju chorób odtytoniowych są szkodliwe, toksyczne substancje powstające w wyniku spalania tytoniu w wysokiej temperaturze? Gdzie się one znajdują? W dymie papierosowym! To właśnie w nim wyodrębnić można aż 7 tysięcy substancji, z czego 93 uznaje się za szkodliwe lub potencjalnie szkodliwe, a prawie 70 za rakotwórcze! Paląc papierosy wpływamy na własne zdrowie, ale i zdrowie osób, które są narażone na wdychanie dymu papierosowego. Co do powiedzenia ma środowisko lekarskie?

„(…) Co piąty nowotwór żołądka zależy od dymu papierosowego. Dym papierosowy dostarcza metale ciężkie, tlenek węgla, ciała smoliste, aldehydy i ketony i to, co powoduje największe uzależnienie, czyli nikotynę. Nikotynę wykorzystuje się też w terapiach zastępczych. Dostarczanie nikotyny do organizmu palacza służy przede wszystkim zmniejszeniu objawów abstynencji. Ma nauczyć pacjenta życia bez papierosa. Gwałtowne rzucenie papierosów może przyjmować niekiedy objawy nawet zagrażające prawidłowemu funkcjonowaniu pacjenta. Trzeba o tym pamiętać i dlatego zaleca się ostrożne stosowanie nikotynowej terapii zastępczej u osób z chorobą wieńcową. Często takie terapie są u nich niewskazane. Natomiast potencjalną pomocą dla palaczy, ale nie tyle w leczeniu nikotynizmu, co w redukcji niekorzystnych skutków zdrowotnych tego nałogu, są tzw. produkty heat-not-burn [tzw. podgrzewacze tytoniu – dop. red.]. Pacjenci, którzy zamienili konwencjonalne papierosy na tzw. produkty heat-not-burn, mają znacznie rzadsze dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Szczególnie te, które związane są z zaburzeniami czynnościowymi czy to górnego, czy dolnego odcinka układu pokarmowego. Na pewno jest to jakaś alternatywa. (…)”

– podkreśla prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, Kierownik Zakładu Farmacji Klinicznej Opieki Farmaceutycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Co może zastąpić papierosa?

Dobre pytanie! Tradycyjnego papierosa może zastąpić alternatywa jak e-papieros czy podgrzewacz tytoniu typu IQOS. Tu nasuwa się pytanie czym właściwie jest IQOS? To elektroniczne urządzenie, które podgrzewa tytoń, ale go nie spala. O jakiej temperaturze mówimy? IQOS podgrzewa tytoń do temperatury poniższej 350 stopni, czyli zdecydowanie mniej od temperatury spalania tytoniu przez papierosa (około 800 stopni!). Podgrzewacz wytwarza aerozol zawierający nikotynę, zamiast dymu zawierającego substancje smoliste.

IQOS nie pozostawia przykrego zapachu na włosach, dłoniach, ubraniach. Od jego stosowania zęby czy palce nie żółkną. Można go stosować w domu, ponieważ nie wytwarza żaru, nie pozostawia popiołu. Jego skuteczność została potwierdzona przez międzynarodowe, krajowe instytucje ochrony zdrowia publicznego takie jak: FDA w USA, PHE w Wielkiej Brytanii czy SCOHRE.

Należy jednak pamiętać, że wszystkie produkty zawierające nikotynę, nie są obojętne dla zdrowia. Najlepszą decyzją jest całkowite rzucenie tego typu produktów, raz na zawsze!