Żadna rzeka w regionie już nie przybiera

      Możliwość komentowania Żadna rzeka w regionie już nie przybiera została wyłączona

Stabilizuje się sytuacja hydrologiczna w naszym regionie. Teraz poziom wszystkich rzek już opada, a w prognozach nie ma obfitych opadów deszczu, które mogłyby odwrócić tę tendencję.

W ostatnich dniach najpoważniejsza była sytuacja w dolnym biegu Wieprza. Rzeka konsekwentnie przybierała i każdej doby coraz zbliżała się do stanu ostrzegawczego. Jednak pomiary dokonywane w Kośminie od wczoraj do dzisiejszego ranka, dawały taki sam wynik: 301 centymetrów. A tuż przed południem okazało się, że rzeka jest wysoka na dokładnie 3 metry. Teraz powinno być tylko lepiej, ponieważ we wcześniejszym biegu Wieprza nie ma już nadwyżki wody – w Lubartowie rzeka jest w strefie wód średnich.

Przypomnijmy, że tej strefy w ogóle nie opuściła Wisła – ostatnie zimowe roztopy nie wpłynęły za bardzo na tutejszą sytuację. Według dzisiejszych odczytów, w Puławach rzeka jest wysoka na 274 centymetry, a w Dęblinie – na 263.

Z kolei Iłżanka płynąca przez powiat zwoleński kilka dni temu wróciła do bezpiecznych wysokości – i w ciągu każdej doby delikatnie opada. Dzisiaj w Kazanowie odnotowano 179 centymetrów.

Źródło informacji: IMGW