Zamek w Janowcu olśnił na nowo – z okazji ważnej rocznicy

      Możliwość komentowania Zamek w Janowcu olśnił na nowo – z okazji ważnej rocznicy została wyłączona

„Zasłużony dla Kultury Polskiej” i „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” – takie odznaczenia przyjęli  1 października przedstawiciele zarządu Grupy Azoty Puławy. Wspominano wydarzenia sprzed 46 lat i podziwiano nowe iluminacje.

Miniony piątek był w Janowcu dniem (a w zasadzie nocą), kiedy miejscowy zamek zyskał nowy blask. Próbne podświetlenie Zamku związane było z przygotowaniami do wykonania stałego oświetlenia zabytku w sezonie letnim.

Wydarzenie było połączone z jubileuszem 45-lecia wykupienia zamku w Janowcu z rąk jego ostatniego właściciela, Leona Kozłowskiego, przez puławskie Zakłady Azotowe. Przekazano wówczas ten majątek Muzeum Nadwiślańskiemu, a wkrótce zamek stał się siedzibą jednego z muzealnych oddziałów. Można powiedzieć, że Spółka była prekursorem „społecznej odpowiedzialności biznesu”. Mówi Prezes Grupy Azoty „Puławy” S.A. – Tomasz Hryniewicz:

 

Obiekt jest wart tego, aby stworzyć z niego „perełkę Lubelszczyzny”. Obecny na spotkaniu marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski zaznaczył, że potrzebne są wspólne działania samorządowe. Jak mówił dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym Piotr Kondraciuk, po ponad 40 latach prace rewitalizacyjne powinny przyspieszyć.

 

W planach jest stworzenie w pełni funkcjonalnego obiektu muzealnego i edukacyjnego. Rozbudowana mogłaby być również część skansenu i nowa, miejscowa winiarnia. Pomysły są śmiałe, zarówno dla działań historyczno-kulturalnych jak i promocyjnych naszego regionu.

Źródło zdjęć: MNKD – Instagram; Grupa Azoty Zakłady Azotowe “Puławy” S.A. – Facebook