Zasadziłeś las i zastanawiasz się, czy dasz radę o niego zadbać?

      Możliwość komentowania Zasadziłeś las i zastanawiasz się, czy dasz radę o niego zadbać? została wyłączona

Jeśli dałeś się do tego namówić Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, teraz możesz postarać się o dwie pieniężne premie.

Premia pielęgnacyjna to zryczałtowana płatność, przyznawana corocznie przez 5 lat (licząc od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej takiej płatności). Jej wysokość nalicza się zgodnie z powierzchnią posadzonego lasu – może wynosić od 794 do 1628 złotych za hektar, a to zależy od różnych czynników. Na przykład od tego, jakie jest ukształtowanie terenu i czy stosuje się tam ochronę upraw.

Z kolei premia zalesieniowa jest przyznawana co roku, przez 12 lat – również od dnia złożenia pierwszego wniosku. Mogą się o nią starać rolnicy, którzy posadzili las na gruntach wykorzystywanych wcześniej pod uprawy. Tu wysokość stawki jest stała: wynosi 1215 złotych za hektar.

O tegoroczne wsparcie może się starać każdy, kto zalesił swoje grunty najwcześniej w 2015 roku. Wnioski można składać tylko elektronicznie, z pomocą aplikacji eWniosek Plus. Jest na to czas do 17 maja. Więcej szczegółowych, przydatnych informacji, jest TUTAJ.