Znamy już tegoroczne projekty obywatelskie opolan

      Możliwość komentowania Znamy już tegoroczne projekty obywatelskie opolan została wyłączona

Włodarze Opola Lubelskiego wiedzą już, co mieszkańcy chcieliby zmienić w swoim mieście. Wkrótce przyjdzie czas na rozstrzygnięcie, który pomysł doczeka się realizacji.

W miniony piątek (3 września) zakończono przyjmowanie projektów do najnowszej edycji Budżetu Obywatelskiego – tym razem wpłynęło ich pięć. Większość ma na uwadze potrzeby najmłodszych mieszkańców miasta i gminy, którzy lubią bawić się na dworze. Te pomysły dotyczą doposażenia, ulepszenia albo rozbudowy lokalnych placów zabaw: nie tylko w Opolu, ale też przy szkole w Kluczkowicach.

Ale jest też propozycja, żeby na Skwerku Miejskim przy ulicy Stary Rynek pojawiła się ławeczka z postacią Jana Kleniewskiego. Ten przemysłowiec zapisał się w historii sporej części naszego regionu z przełomu XIX i XX wieku – to z jego inicjatywy powstało tu wiele fabryk produkcyjnych, na przykład cukrownia w Opolu Lubelskim. Z nim również wiąże się stworzenie kolejki wąskotorowej między Zagłobą a Nałęczowem. Pomnik Jana Kleniewskiego mógłby być nowym akcentem w zrewitalizowanym, historycznym centrum Opola.

Żeby zrealizować wszystkie te pomysły, trzeba by wydać ponad 136 tysięcy złotych. Miasto zaplanowało wydanie o ponad połowę mniejszej kwoty (w budżecie zabezpieczono 60 tysięcy złotych), dlatego wkrótce opolanie zagłosują na te projekty, które wydają im się najważniejsze. O szczegółach kolejnego etapu tegorocznego Budżetu Obywatelskiego opolski ratusz poinformuje wkrótce.