Zostajemy w domu, ale NIE REZYGNUJEMY z ruchu!

      Możliwość komentowania Zostajemy w domu, ale NIE REZYGNUJEMY z ruchu! została wyłączona

“Aktywny senior w domu” jest programem profilaktycznym przygotowanym przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów oraz resort zdrowia. To zestaw bezpiecznych ćwiczeń, które osoby starsze mogą wykonać w domu.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa – ćwiczenia będą publikowane na specjalnej stronie fizjoterapiaporusza.pl oraz na YouTubie Ministerstwa Zdrowia. Każdego dnia pojawi się jeden film z ćwiczeniem, wraz z komentarzem eksperta oraz wskazówkami dotyczącymi liczby powtórzeń czy tempa.

Cała seria kilkunastu filmów będzie dostępna dla każdego, bezpłatnie. Pierwsze materiały już się pojawiły. Ćwiczenia są łatwe i nie wymagają specjalistycznego sprzętu. Konieczne jest jedynie zachowanie kilku prostych zasad: wygodne buty, nieśliska podłoga i ubiór, który nie krępuje ruchów.

MZ rekomenduje, by, pomimo przebywania w warunkach domowych, utrzymywać aktywność fizyczną. Codzienny regularny ruch pozwala zachować większą sprawność oraz poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego. Ćwiczenia fizyczne zmniejszają̨ też ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych, wpływają na zmniejszenie ryzyka upadków i poprawiają funkcjonowanie poznawcze. Takie ćwiczenia, według zaleceń powinny stać się codziennym punktem dnia, nie tylko w czasie epidemii.

 

(info. PAP)