ZUS stopniowo przywraca badania lekarskie

      Możliwość komentowania ZUS stopniowo przywraca badania lekarskie została wyłączona

Czekasz na badanie u lekarza orzecznika, albo na komisję lekarską? Teraz każdy ubezpieczony otrzyma indywidualną informację o terminie swojego badania.

ZUS w województwie lubelskim przywrócił bezpośrednie badania lekarskie. „Odmrażanie” będzie się odbywało stopniowo. Poszczególne oddziały ZUS planują badania, biorąc pod uwagę między innymi liczbę zachorowań na koronawirusa w regionie. O szczegółach mówi Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:

 

  • “Lekarze orzecznicy przyjmują pacjentów w placówkach ZUS z zachowaniem środków ostrożności dostosowanych do aktualnej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej. Noszą maseczki, przyłbice, jednorazowe fartuchy i rękawiczki. Korzystają również ze środków dezynfekcyjnych. Dziennie przyjmują mniejszą liczbę pacjentów niż przed epidemią, żeby maksymalnie zmniejszyć ryzyko kontaktu między osobami oczekującymi na badanie. Pacjenci muszą mieć zasłonięte usta i nos – zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi.”

Dotychczas, z powodu epidemii, ZUS przesuwał bezpośrednie badania lekarskie na późniejszy okres. We wszystkich sprawach, w których to możliwe, lekarze orzekali i nadal orzekają zaocznie na podstawie dokumentacji medycznej.

Część czasowych orzeczeń lekarskich w sprawie rent i świadczeń rehabilitacyjnych z automatu uległa wydłużeniu o 3 miesiące.

 

(info/fot. ZUS Lublin)