ZUS wprowadza ułatwienia dla firm w kryzysie

      Możliwość komentowania ZUS wprowadza ułatwienia dla firm w kryzysie została wyłączona

Prostsze przesunięcie terminu płatności składek i przerwa w spłacie już zawartych układów ratalnych – to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku z występowaniem w Polsce koronawirusa.

Mówi Małgorzata Korba regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim:

Przedsiębiorcy mogą teraz skorzystać z odroczenia terminu płatności składek o trzy miesiące. Chodzi o składki za okres od lutego do kwietnia 2020 roku (również te, których termin płatności upłynął). Natomiast firmy, które już spłacają zaległości wobec ZUS w ratach, mogą wystąpić o zawieszenie układu ratalnego – też na trzy miesiące. W tym przypadku można zawiesić płatność rat lub składek, które mają wpłynąć do ZUS w okresie od marca do maja tego roku.

Co należy zrobić i jak umotywować potrzebę odroczenia składek? Jak będzie wyglądała forma składanego przez przedsiębiorców wniosku?

Przyznanie ulgi oznacza, że umowa ratalna z Zakładem wydłuży się o okres takiej przerwy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował uproszczony wniosek o tego rodzaju wsparcie. – Będzie to jeden dokument, w którym dodatkowo zawarte będzie oświadczenie, w którym przedsiębiorca wskaże, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności – wyjaśnia prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Wnioski będą rozpatrywane indywidualnie. Samo złożenie dokumentów nie gwarantuje udzielenia ulgi. Potwierdzeniem jest umowa zawarta z ZUS.

Informacje o wsparciu można uzyskać także u doradców ds. ulg i umorzeń. Wniosek można przesłać do ZUS przez Platformę Usług Elektronicznych, pocztą tradycyjną albo złożyć w specjalnym pojemniku w placówce instytucji.

Oddział ZUS w Lublinie 81 535 75 92 lub 81 535 76 77

e-mail: doradca_ds_ulg_i_umorzen_Lublin@zus.pl

Więcej informacji na stronie www.zus.pl

 

(fot. Pixabay)