ZWOLEŃ: To było huczne święto plonów

      Możliwość komentowania ZWOLEŃ: To było huczne święto plonów została wyłączona

Schyłek lata to najwyższa pora, żeby przeprowadzić tradycyjne obrzędy dożynkowe, pamiętają o tym wszystkie miejscowości w naszym regionie – a wczoraj święto plonów było uroczyście obchodzone w Zwoleniu.

Pełne atrakcji niedzielne popołudnie otworzyła Msza Święta, odprawiona w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, a wkrótce po niej drogą nad zalewem przeszedł barwny korowód dożynkowy: swoje kolory zawdzięczał między innymi tegorocznym, pięknym wieńcom, które przywieziono do Zwolenia ze wszystkich gmin tutejszego powiatu. Gdy przyszła pora na obrzęd dożynkowy, uwaga zebranych skupiła się na „Grabowiankach” z Koła Gospodyń Wiejskich i na Zespole Folklorystycznym „Piątkowy Stok”. Chwilę później przyszedł czas, by przyznać rolnikom Odznaki Honorowe i by rozstrzygnąć dożynkowe konkursy.

Emocji i wzruszeń nie brakowało, a późnym popołudniem przyszedł czas na relaks – temu sprzyjały występy artystyczne, przygotowane między innymi przez lokalne zespoły ludowe. Na scenie pojawiły się „Wolanianki”, „Wianki znad Krepianki”, „Zbóje” i Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Zwolenia. Nie zabrakło też regionalnych przysmaków – te można było znaleźć na licznych stoiskach, tuż obok wystaw sprzętu rolniczego. Udaną zabawę podsumował taneczny wieczór, który pomógł zorganizować zespół „Defis”.