Zwoleń wspomina ofiary wojny: w niedzielę czas na uroczysty koncert

      Możliwość komentowania Zwoleń wspomina ofiary wojny: w niedzielę czas na uroczysty koncert została wyłączona

Jest początek września, a w tym roku to już 80-lecie tragicznych, wojennych wydarzeń. W ten weekend trudne wspomnienia ponownie odżyją w Zwoleniu.

Na to miasto bomby spadły już 3 września, ale znacznie większe szkody wyrządziły bombardowania z 6 i 8 września – wtedy niemieckie ataki sprawiły, że po wielu zabudowaniach pozostały zgliszcza, a ucierpieli przede wszystkim mieszkańcy miasteczka, zginęło wtedy ponad 500 osób. W okrągłą rocznicę trzeciego bombardowania w Zwoleniu, czyli już pojutrze, odbędzie się wydarzenie kulturalne, które pomoże uczcić pamięć ofiar.

W kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, o godzinie 16.00 rozpocznie się koncert zatytułowany „Maestra Alicja Węgorzewska zaprasza”. Przed widzami wystąpią nie tylko wspomniana artystka, ale również tenor Karol Lizak i sopranistka Kamila Lendzion. Na skrzypcach zagra Bogdan Kierejsza, a na organach Robert Grudzień. Muzykom będzie towarzyszył też znakomity aktor, Jerzy Trela. Scenariusz koncertu będzie oparty na monografii Cezarego Imańskiego, poświęconej dziejom Zwolenia.

Cały ten występ wpisze się w ramy projektu Roberta Grudnia „Zrozumieć niepodległą”, który jest realizowany w naszym kraju od ponad roku.