Zwoleń zaoszczędzi – ale nie na bezpieczeństwie

      Możliwość komentowania Zwoleń zaoszczędzi – ale nie na bezpieczeństwie została wyłączona

Już wkrótce niektóre ulice w gminie będzie można zobaczyć w nowym świetle – a to, co dzieje się na terenie ogródków działkowych będą bacznie śledziły kamery monitoringu.

Bezpieczeństwo i ekologia – to priorytety władz Zwolenia i zarazem argumenty, które przekonały organy przyznające finansowe dotacje. Miasto planuje zmienić tradycyjne lampy na takie, które emitują do atmosfery mniej gazów cieplarnianych i zamierza uzupełnić luki w lokalnym monitoringu. Dla obu tych zadań samorząd zdobył finansowe wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego – a teraz myśli już o konkretach.

17 tysięcy złotych to całkowity koszt kupna i montażu systemu monitoringu oraz alarmu – przy czym po 6,4 tysiąca nadjedzie z gminnej kasy i z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Działkowców Mazowsze 2022. Wszystkie sprzęty trafią do świetlicy ogrodowej Rodzinnych Ogródków Działkowych “Bratek” w Zwoleniu.

Z kolei 100 tysięcy wojewódzkiej dotacji pomoże zamienić stare, sodowe lampy uliczne na ich ekologiczne alternatywy. Te środki zostały przyznane w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Adaptacji do Zmian Klimatu „Mazowsze dla Klimatu 2022” W samym Zwoleniu planowana jest wymiana ponad 100 opraw oświetleniowych, które znajdują się przy ulicach Doktora Perzyny i Pionkowskiej. Władze liczą, że skorzysta na tym nie tylko środowisko, ale też miejski budżet, ponieważ lampy LED będą pobierać znacznie mniej prądu.

Podobne prace zostaną przeprowadzone w sołectwie Jedlanka – dzięki mazowieckiej dotacji w wysokości 10 tysięcy złotych, uda się rozświetlić na razie pogrążające się w nocnym mroku drogi w miejscowości Karczówka. Nowoczesne oświetlenie uliczne zostanie tu zbudowane od podstaw.

Źródło informacji: UM w Zwoleniu