Do Puław będą przyjeżdżać rzadkie surowce, sprowadzane aż z Afryki. Z nich będą pozyskiwane metale, które są wykorzystywane na przykład przy produkcji akumulatorów i baterii do samochodów elektrycznych.
To nie przedsięwzięcie samej Grupy Azoty „Puławy” – ale spółka będzie mieć w nim spory udział. Postanowiła wydzierżawić jedną ze swoich działek polskiemu oddziałowi kanadyjskiej firmy Mkango, a ta zamierza stworzyć tu Zakład Rafinacji Pierwiastków Ziem Rzadkich.
Rafineria będzie wykorzystywać technologię opartą na kwasie azotowym, żeby z koncentratu ziem rzadkich otrzymywać tlenki neodymu i prazeodymu czy lantan i cer. Koncentrat będzie sprowadzany między innymi z kopalni Songwe Hill Rare Earths w Malawii.
Grupa Azoty użyczy rafinerii nie tylko miejsca, ale też surowców, które są niezbędne podczas prowadzenia procesu rafinacji. W zamian Azoty otrzymają produkt uboczny – roztwór azotanu amonu, który trafi do instalacji Grupy.
Potrzebne umowy już podpisano – ze strony Azotów złożyli je członkowie zarządu spółki, Andrzej Skwarek i Jacek Janiszek, a Mkango Polska reprezentował dyrektor, Jarosław Pączek. Wkrótce w Puławach ruszy produkcja metali, które są wykorzystywane w nowoczesnym przemyśle: samochodowym, obronnym, telekomunikacyjnym, rafineryjnym czy związanym z energią odnawialną.
Źródło zdjęcia: Grupa Azoty “Puławy”