7 września 1906 roku to symboliczna data w historii Puław. Decyzją rosyjskiego cara, w odpowiedzi na niepokoje społeczne i rewolucyjne wystąpienia, nadwiślańska osada powiększyła się i zyskała nowy status.
Chociaż Puławy kojarzone są najczęściej z czasami książąt Czartoryskich, jako miejscowość rozwinęły się znacznie później. W drugiej połowie XIX wieku osada nabrała znaczenia, gdy została stolicą powiatu, a swoją siedzibę zyskał tu instytut rolniczy. Na początku XX wieku nie brakowało argumentów, które przemawiały za tym, by zmieniła się w miasto – i tak się rzeczywiście stało. Połączono wówczas Nową Aleksandrię z Puławską Wsią i Mokradkami.
Z myślą o tegorocznej rocznicy, Muzeum Czartoryskich w Puławach i Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta przygotowały specjalną wystawę, która przedstawia ponad stuletnią, najnowszą historię Puław – to zbiór archiwalnych fotografii, dzięki którym można się przekonać, jak miasto zmieniało się z biegiem czasu. Na Placu Chopina plenerowa wystawa czeka na widzów już od początku lata – i pobędzie tu jeszcze do końca września.
Natomiast od dziś, w siedzibie Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta bezpłatnie są rozdawane książkowe publikacje, zawierające reprodukcje zdjęć zgromadzonych na wystawie. Pracownia, która rezyduje w Domu Aleksandryjskim, jest czynna od poniedziałku do piątku, między 9.00 a 17.00. Warto się pospieszyć, bo ilość tych egzemplarzy jest ograniczona.
Źródło zdjęcia: UM w Puławach