Po czwartkowym rekordzie odnotowanych zakażeń koronawirusem, piątkowe dane są nieco łagodniejsze, zwłaszcza dla województwa lubelskiego, które nie jest już pod tym względem w niechlubnej, krajowej czołówce.
Wczoraj (11 listopada) w całej Polsce odnotowano rekordową liczbę ponad 19 tysięcy zakażeń. Na samej Lubelszczyźnie potwierdzono ich ponad 2100 – czyli tyle, ile jest dostępnych wszystkich łóżek covidowych. Aktualnie zajętych jest jest ich prawie 1800.
Dzisiejsze dane (z 12 listopada) mówią o prawie 13 tysiącach nowych zakażeń w całym kraju, i o 777 przypadkach w województwie lubelskim – w aktualnych statystykach Lubelszczyzna jest już na szóstym miejscu w Polsce. Natomiast na Mazowszu ostatniej doby potwierdzono ponad 3 tysiące nowych przypadków. W naszym regionie o pogarszającej się sytuacji informuje szpital w Kozienicach, w którym stwierdzono 5 ognisk koronawirusa.
Do sytuacji epidemicznej odniósł się wczoraj wojewoda lubelski, Lech Sprawka. Nawiązując do Święta Niepodległości stwierdził, że wygranie z epidemią wymaga wskrzeszenia w sobie postawy wspólnoty, czyli tego żeby dla wspólnego dobra przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa.
Jedną z form profilaktyki są szczepienia przeciwko COVID-19. Jak mówią aktualne dane, jak dotąd w całym kraju w pełni zaszczepiono ponad 39 milionów osób. Żeby zmobilizować mieszkańców poszczególnych gmin do przyjęcia szczepionki, organizowano akcje edukacyjne i konkursy. Dwa z nich właśnie doczekały się rozstrzygnięcia.
W Konkursie Najbardziej Odporna Gmina zwyciężyła podwarszawska Podkowa Leśna, gdzie zaszczepiło się ponad 70% mieszkańców. Pośród pozostałych laureatów, jest jedna gmina z naszego regionu, Stężyca. Natomiast Konkurs Rosnąca Odporność odnotował, w których gminach najaktywniej zachęcano do szczepień. W powiecie puławskim to gminy Końskowola, Kazimierz Dolny i Żyrzyn, w ryckim Stężyca, Nowodwór i Ułęż, a w opolskim – Karczmiska, Wilków i Józefów nad Wisłą. Do tych samorządów trafią środki finansowe, które pomogą przeciwdziałać epidemii.