Grodzisko w Żmijowiskach to jedno z najbardziej oryginalnych muzeów w całej Polsce – częściowo zrekonstruowano tu dawny gród słowiański z czasów wczesnego średniowiecza. Niestety, ostatnio wiele problemów sprawiła tu kapryśna pogoda.
Grodzisko archeologiczne w Żmijowiskach wciąż zmaga się ze skutkami letnich nawałnic. Znaczna część skansenu ciągle znajduje się pod wodą, ale jak tłumaczą pracownicy tutejszego oddziału Muzeum Nadwiślańskiego: to już nie podtopienia, tylko nowe rozlewisko rzeki Chodelki.
Ze względu na kłopoty, wywołane przez tegoroczne gwałtowne burze, a później powtarzające się ulewne deszcze, już latem wstrzymano przyjmowanie turystów. Odwołano też wydarzenia, które co roku organizowano w skansenie i które zawsze gromadziły tu wielu gości, między innymi Słowiańskie Babie Lato, które jest zarazem podsumowaniem bieżącego sezonu archeologicznego.
Sytuacja nie uległa większej poprawie, dlatego to bardzo możliwe, że skansen w Żmijowiskach zostanie przebudowany. Przynajmniej dwie budowle wypada umieścić tam, gdzie w przyszłości nie zagrożą im podtopienia. Na razie to bardziej pomysły niż plany, ale wiadomo na pewno, że jakieś działania na terenie skansenu są konieczne.
Grodzisko Żmijowiska to otwarte muzeum tematyczne, które opowiada o dawnej historii tej części naszego regionu. Jak wykazały długoletnie badania archeologiczne, Kotlina Chodelki ma do opowiedzenia niejedną ciekawą opowieść – i tym właśnie zajmują się tu naukowcy i muzealnicy. Niedaleko znajdują się jeszcze dwa podobne grodziska: w Chodliku i w Podgórzu.
Źródło zdjęcia: mnkdgrodzisko – Instagram