Czym jest Zielona Strefa – i kiedy z niej korzystać?

      Możliwość komentowania Czym jest Zielona Strefa – i kiedy z niej korzystać? została wyłączona

Policja przypomina mieszkańcom naszego regionu o Zielonej Strefie – czyli o tym, że istnieje specjalna procedura zgłaszania przestępstw, w których cierpią zwierzęta albo przyroda.

Warto pamiętać o tym, że prawo chroni nie tylko ludzi – odpowiednie paragrafy przypominają, że zwierząt nie wolno traktować jak przedmiotów albo o tym, że umyślne szkodzenie środowisku naturalnemu również podlega karze.

Na podstawie ustawy o ochronie zwierząt z 1997 roku, Polska gwarantuje zwierzętom ochronę, poszanowanie i opiekę. W kraju obowiązują też zasady Konwencji Waszyngtońskiej, która dotyczy międzynarodowego handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.

Przestępstwa tego rodzaju może zaobserwować każdy – dlatego warto wiedzieć, że istnieje specjalna droga zgłaszania takich wykroczeń. W tych sprawach można wysłać wiadomość elektroniczną na adres: zielonastrefa.kwp@ra.policja.gov.pl albo znaleźć odpowiednią zakładkę w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

W Zielonej Strefie mundurowi czekają na zgłoszenia dotyczące między innymi kłusownictwa i znęcania się nad zwierzętami, ale też niszczenia zieleni. Można zgłaszać dzikie wysypiska śmieci w lasach, nielegalną wycinkę drzew czy jazdę quadami przez tereny leśne. Natomiast będąc świadkiem jakiegokolwiek przestępstwa, gdzie sprawcę można przyłapać na gorącym uczynku, można też dzwonić bezpośrednio pod numer alarmowy 112.