Znamy wyniki drugiej tury wyborów samorządowych!

      Możliwość komentowania Znamy wyniki drugiej tury wyborów samorządowych! została wyłączona

W minioną niedzielę (21 kwietnia) część mieszkańców naszego regionu ponownie wzięła udział w wyborach samorządowych. Druga tura była potrzebna w pięciu miastach – i w pięciu gminach wiejskich. Teraz znamy już nazwiska wszystkich samorządowców, którzy będą bardzo zapracowani w ciągu 5 najbliższych lat, kierując gminami i miastami.

Frekwencja wyborcza była nieco niższa niż w pierwszej turze – a w niektórych przypadkach szanse kandydatów były tak wyrównane, że liczył się dosłownie każdy głos. W powiecie puławskim frekwencja wyniosła 40,78%, w ryckim – 47,67%, w opolskim – 53,41%, a w kozienickim – 51,25%.

W Puławach przez 5 najbliższych lat nadal będzie rządził dotychczasowy prezydent, Paweł Maj. Wczoraj poparła go zdecydowana większość wyborców – otrzymał ponad 68% głosów, czyli ponad dwa razy więcej, niż jego rywal Mariusz Wicik, były radny powiatu puławskiego.

Mieszkańcy Dęblina wybrali nowego burmistrza – będzie nim Roman Bytniewski, były radny powiatu ryckiego i wieloletni dyrektor lokalnych szkół. W drugiej turze pokonał Kamila Krypskiego (współpracownika dotychczasowej burmistrz, Beaty Siedleckiej), zdobywając ponad 60% głosów.

Zacięta walka toczyła się o fotel burmistrza Józefowa nad Wisłą – tam, różnicą zaledwie 60 głosów, wygrał Paweł Grabek. Pokonał Adama Rędzię, który był dotychczas zastępcą burmistrza.

W Kozienicach władzy nie utrzymał Piotr Kozłowski – poparło go prawie 47% wyborców, ale większość mieszkańców wybrała na burmistrza Mariusza Prawdę.

Z kolei Magnuszew, który dopiero od stycznia tego roku ponownie jest miastem, będzie mieć teraz za burmistrza Wojciecha Wachnika, który pokonał Marka Drapałę, zdobywając ponad 52% głosów.

Mieszkańcy gminy Baranów zdecydowali, że wójtem nadal powinien być Mirosław Grzelak – otrzymał ponad 61% poparcia i zdecydowanie pokonał Roberta Gagosia.

W Stężycy przegrał dotychczasowy wójt Antonii Tobjasz – a o zwycięstwie jego konkurenta, Zbigniewa Chlaściaka, zdecydowało zaledwie 8 głosów.

Zmieni się również wójt gminy Ułęż – Izabela Kulik pokonała dotychczas urzędującą Barbarę Pawlak, otrzymując o 24 głosy więcej.

W gminie Chodel obecny wójt Przemysław Kowalski przegrał z Karoliną Rzedzicką – a przesądziło o tym tylko 17 głosów.

Natomiast wójtem gminy Karczmiska zostanie Alicja Bełcik, która z poparciem 54% wyborców pokonała Zenona Rodzika.

O wynikach pierwszej tury tegorocznych wyborów samorządowych pisaliśmy TUTAJ.

Źródło informacji: Państwowa Komisja Wyborcza; źródło zdjęcia: baza Pixabay