Mieszkańcy regionu wybrali wójtów i burmistrzów

      Możliwość komentowania Mieszkańcy regionu wybrali wójtów i burmistrzów została wyłączona

W minioną niedzielę (7 kwietnia) w całym kraju wybierano nowe władze samorządowe. Obywatelski obowiązek spełniła ponad połowa osób uprawnionych do głosowania. Frekwencja wyborcza wyniosła: 50,56% w powiecie puławskim, 57,07% w powiecie ryckim, 52,70% w powiecie ryckim, 59,62% w powiecie kozienickim i 59,27% w powiecie zwoleńskim.

W lubelskiej części naszego regionu wiele rozstrzygnęło się już w pierwszej turze, ale niektóre decyzje trzeba będzie podjąć jeszcze za dwa tygodnie.

21 kwietnia do urn ponownie pójdą mieszkańcy Puław, żeby wybrać prezydenta miasta – w drugiej turze będą mogli poprzeć urzędującego Pawła Maja albo jego rywala, Mariusza Wicika.

Na pewno zmieni się burmistrz Dęblina – ponieważ ubiegająca się o reelekcję Beata Siedlecka otrzymała tylko 15% głosów. W drugiej turze zmierzą się dwaj inni kandydaci – Roman Bytniewski i Kamil Krypski.

W Józefowie nad Wisłą zostało dwóch kandydatów na burmistrza: to Paweł Grabek i Adam Rędzia.

W pięciu miastach na swoich stanowiskach zostaną dotychczasowi włodarze: w Kazimierzu Dolnym burmistrzem nadal będzie Artur Pomianowski, w Nałęczowie Wiesław Pardyka, w Opolu Lubelskim Sławomir Plis, w Poniatowej Paweł Karczmarczyk, a w Rykach – Jarosław Żaczek.

W wielu puławskich gminach na kolejną kadencję wybrano również dotychczasowych wójtów. W powiecie puławskim mieszkańcy poparli Andrzeja Bujka jako wójta gminy Żyrzyn, Arkadiusza Małeckiego jako wójta gminy Kurów, Jana Gędka jako wójta gminy Janowiec, Kamila Lewandowskiego jako wójta gminy Puławy, Leszka Łuczywka jako wójta gminy Markuszów i Marcina Łagunę jako wójta gminy Wąwolnica.

Nowego wójta będzie mieć gmina Końskowola – został nim Mariusz Majkutewicz. Natomiast w gminie Baranów potrzebna będzie druga tura – zmierzą się w niej Mirosław Grzelak i Robert Gagoś.

W powiecie ryckim w gminie Kłoczew jedynym kandydatem na wójta był Zenon Stefanowski. W gminie Nowodwór Ryszard Piotrowski pokonał dwóch innych kandydatów, a o stanowisko wójta gminy Ułęż w drugiej turze powalczą Izabela Kulik i Barbara Pawlak. Nowe głosowanie będzie potrzebne także w Stężycy – tam ponownie zmierzą się Zbigniew Chlaściak i Antoni Tobjasz.

W powiecie opolskim gminą Łaziska nadal będzie kierować Karol Grzęda, a w gminie Wilków wygrał Daniel Kuś. W gminie Chodel do drugiej tury przeszli Przemysław Kowalski i Karolina Rzedzicka, a w gminie Karczmiska będą jeszcze konkurować Alicja Bełcik i Zenon Rodzik.

W mazowieckiej części naszego regionu wiele rozstrzygnęło się już w pierwszej turze, chociaż są wyjątki.

Upłyną jeszcze dwa tygodnie, zanim dowiemy się, kto przez nadchodzącą kadencję będzie burmistrzem Kozienic. W drugiej turze urzędujący Piotr Kozłowski zmierzy się z Mariuszem Prawdą. Drugie głosowanie będzie potrzebne także w Magnuszewie, a o głosy mieszkańców zawalczą Marek Drapała i Wojciech Wachnik. Natomiast burmistrzem Głowaczowa na pewno będzie Hubert Czubaj, który już w pierwszej turze zdobył większość głosów wyborców.

Gminą Garbatka Letnisko nadal będzie kierować Teresa Fryszkiewicz, a wójtem gminy Grabów nad Pilicą będzie Euzebiusz Strzelczyk. W gminie Sieciechów wygrał Arkadiusz Guba, który zdecydowanie pokonał dwóch innych kandydatów, natomiast w gminie Gniewoszów jedynym kandydatem był Marcin Gac (i uzyskał wymagane poparcie).

W powiecie zwoleńskim nie będą potrzebne ponowne głosowania. Burmistrzem Zwolenia nadal będzie Arkadiusz Sulima, który pokonał Krzysztofa Figurskiego. W gminie Kazanów wybory na wójta wygrała Teresa Pancerz-Pyrka, natomiast gminą Policzna nadal będzie kierować Tomasz Adamiec. Wójtem gminy Przyłęk będzie Jerzy Kamionka, a w gminie Tczów wygrała Agnieszka Kozuń.

Źródło informacji: Państwowa Komisja Wyborcza; źródło zdjęcia: baza Pixabay