„20 dni w Mariupolu” – w ten piątek w puławskim „Domu Chemika”

      Możliwość komentowania „20 dni w Mariupolu” – w ten piątek w puławskim „Domu Chemika” została wyłączona

Jak wyglądała zagłada Mariupola? Można się o tym przekonać, oglądając film zrealizowany przez dziennikarzy, którzy do końca pozostali w oblężonym mieście i narażali swoje życie, żeby zebrać ten unikalny materiał. Efekt ich pracy został uhonorowany Oscarem w kategorii najlepszy film pełnometrażowy.

„20 dni w Mariupolu” to bezkompromisowy dokument, którego nie da się zapomnieć: to wstrząsająca relacja, dokumentująca zagładę tytułowego ukraińskiego miasta. Film Mścisława Czernowa, który z narażeniem życia rejestrował rosyjskie zbrodnie wojenne i codzienne życie mieszkańców Mariupola, to nie reporterski zapis wydarzeń, ale przeszywający i pełen pasji dokumentalny akt oskarżenia. A jednocześnie pełnoprawne filmowe dzieło, zrealizowane z imponującą formalną dyscypliną. Niewiele filmów ogląda się w takim napięciu, od pierwszych minut aż po finał, a niewielu twórców z taką mocą pokazuje bezlitosne okrucieństwo wojny. Widzowie dowiedzą się także, w jaki sposób udało się wywieźć cały ten materiał z okupowanej strefy – jednak Czernow i jego ekipa nie robią tego, by szokować. Ich intencją jest pozostawienie świadectwa – i wstrząśnięcie sumieniem świata.

Obraz w reżyserii Mścisława Czernowa został uhonorowany Nagrodą Akademii Filmowej Oscar za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny, zdobył również Nagrodę Pulitzera.

Film „20 dni w Mariupolu” zostanie wyświetlony w sali widowiskowej Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika” w piątek, 12 kwietnia, o godzinie 19.00.

Seans jest przeznaczony wyłącznie dla widzów dorosłych, a wstęp na pokaz będzie biletowany. Wejściówki w cenie 10 złotych można nabyć w kasie POK (tel. 81 458 61 21) albo na stronie biletyna.pl.

Źródło informacji i plakatu: POK “Dom Chemika”