W największej placówce medycznej w naszym regionie, czyli w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie, zaczynają działać dwa nowe oddziały.
Od 1 czerwca są tu już przyjmowane osoby nieuleczalnie chore, które potrzebują opieki paliatywnej. Praca personelu, którym kieruje dr Oktawia Pylak-Piwko, polega na łagodzeniu objawów ciężkich chorób i na leczeniu bólu. Cel to poprawa jakości życia cierpiącego pacjenta, który zmaga się z dolegliwościami wywołanymi przez samą chorobę i stosowane terapie. Ten oddział dysponuje 15 łóżkami dla pacjentów. Wsparcie, przede wszystkim psychologiczne, oferowane jest także bliskim chorych.
Natomiast 1 lipca w szpitalu zacznie działać pierwszy w całym Lublinie oddział geriatryczny. Na osoby starsze i schorowane będzie tu czekało 20 miejsc, ale dodatkowo do wykorzystania będzie jeszcze 70 łóżek, należących do zakładów opiekuńczo- leczniczych, powiązanych ze szpitalem. Jak tłumaczy Magdalena Naja-Wiśniewska, konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii, która kieruje nowym oddziałem:
Leczenie geriatryczne pozwala przywrócić w miarę możliwości dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny chorego. Staramy się poprawić stan zdrowia pacjenta, a jeśli jest to trudne ze względu na przewlekłość schorzenia, dążymy do zmniejszenia dyskomfortów ograniczających codzienne funkcjonowanie.
Oba nowe oddziały będą funkcjonowały w budynkach przy ulicy Biernackiego w Lublinie. Jak podkreśla dyrekcja całej placówki, są otwierane po to, by szpital mógł lepiej odpowiadać na potrzeby starzejącego się społeczeństwa.
Źródło informacji: UMWL