II Europejskie Dni Archeologii – tym razem w Chodliku

      Możliwość komentowania II Europejskie Dni Archeologii – tym razem w Chodliku została wyłączona

Jak spędzić nadchodzący wielkimi krokami (długi) weekend? Miłośnicy opowieści o bardzo odległej przeszłości, mogą śmiało skorzystać z propozycji przygotowanej przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym – i odwiedzić nie tak odległą ziemię opolską.

Jakie ciekawostki z odległej przeszłości kryje Kotlina Chodelska? Będzie się można o tym przekonać już za kilka dni – podczas drugiej edycji Europejskich Dni Archeologii, które odbędą się w Chodliku.

W sobotę i w niedzielę, w tamtejszej bazie archeologicznej (czyli w budynku lokalnej szkoły podstawowej) do obejrzenia będzie wystawa prezentująca zabytki znalezione na terenie Chodlika i Żmijowisk, podczas wieloletnich prac badawczych, prowadzonych przez Muzeum Nadwiślańskie i archeologów z Państwowej Akademii Nauk. Będzie to aż 70 artefaktów, wybranych z muzealnych zbiorów – od fragmentów pradziejowych narzędzi po przykłady wczesnośredniowiecznej ceramiki i biżuterii.

W sobotę uczestnicy spotkania wezmą udział w warsztatach archeologicznych, a w niedzielę zwiedzą grodzisko w Chodliku. Natomiast przez całą noc, z 18 na 19 czerwca, potrwa impreza etnograficzna “Wianki nad Chodelką”. Będzie to nic innego, jak noc świętojańska – z zabawami przy ognisku oraz wiciem i puszczaniem wianków. Zaplanowano także pierwszy w historii Przegląd Filmów Archeologicznych w Chodliku. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Źródło informacji i zdjęcia: MNKD