Tak w Puławach obchodzono Święto Wojska Polskiego

      Możliwość komentowania Tak w Puławach obchodzono Święto Wojska Polskiego została wyłączona

Jak co roku, 15 dzień sierpnia został uczczony w naszym mieście bardzo uroczyście – nie tylko poprzez oficjalne obchody, ale też kulturalne wydarzenia.

Obchodzimy 99 rocznicę ważnych wydarzeń z czasów wojny polsko-bolszewickiej – a ich centralnym punktem jest wspomnienie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Ten dzień jest jednocześnie Świętem Wojska Polskiego, bo wspominamy jedną z najważniejszych, zwycięskich bitew. W Puławach wciąż pielęgnujemy też pamięć o tym, że marszałek w tych niełatwych dniach przebywał w naszym mieście: pamiętamy, że to w tutejszej Kwaterze Głównej, urządzonej w puławskim pałacu, Józef Piłsudski wydał rozkaz uderzenia na bolszewików od strony rzeki Wieprz.

Właśnie dlatego odświętne uroczystości odbyły się ponownie na pałacowym dziedzińcu, przed tablicą poświęconą marszałkowi. Okolicznościowe wystąpienie wygłosił prezydent Puław, Paweł Maj. Wysłuchali go puławianie, przedstawiciele naszych lokalnych władz i służb oraz związków kombatanckich. Przed pałacem złożono wiązanki kwiatów i znicze: symboliczne dowody pamięci i szacunku dla wszystkich uczestników wydarzeń sprzed 99 lat. Wcześniej zebrani wzięli udział we Mszy Świętej, jaką odprawiono w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej, w centrum Puław.

 

 

 

 

Późnym popołudniem na pałacowym dziedzińcu odsłonięto wystawy, poświęcone wojnie polsko-bolszewickiej i postaci marszałka Piłsudskiego. Na planszach ustawionych przed pałacem są przedstawione reprodukcje interesujących archiwaliów, wojennych plakatów czy zdjęć Józefa Piłsudskiego.

W tym samym czasie, gdy jedni zaczęli oglądać wystawy, inni wsłuchiwali się już w pieśni patriotyczne, które rozbrzmiewały na Skwerze Niepodległości. Ławeczki amfiteatru były wypełnione po brzegi, gdy śpiewali Michał Marzec (tenor) i Tomasz Mazur (baryton). Po wysłuchaniu koncertu, prowadzonego przez Ryszarda Stępnia, wszyscy zebrani mogli wspólnie zaśpiewać polskie pieśni i piosenki.

 

 

Źródło zdjęć: https://www.pulawy.eu/artykuly/obchody-swieta-wojska-polskiego,41922.htm