Bywa, że dziejowa zawierucha bezpowrotnie niszczy ślady przeszłości. Na szczęście są tacy, którzy poświęcają się odkrywaniu nieznanych kart historii – i już wkrótce przekonają się o tym mieszkańcy Puław i okolic.
“Czartoryscy na językach” to nowy cykl wydarzeń kulturalnych, który w nadchodzących miesiącach będzie realizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Górze Puławskiej. Zamysł jest taki, żeby odkryć niejedną tajemnicę na temat lokalnej historii – i przypomnieć o sprawach, które z biegiem czasu zostały zapomniane. Będzie wiele okazji, żeby posłuchać prelekcji naukowych oraz na to, by poznać sztukę kaligrafii i epistolografii, by zajrzeć do biblioteczki książąt Czartoryskich i zatrzymać się przy eksponatach zgromadzonych niegdyś przez arystokratów.
Pierwsze wydarzenie zaplanowano na 16 maja, na godzinę 16.00. Tego dnia, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Górze Puławskiej, odbędzie się prelekcja dr Grażyny Hołubowicz-Klizy, poświęcona dziedzictwu książąt Czartoryskich na terenie Puław i okolic.
Jednym z głównych tematów wykładu będzie historia pałacyku w Górze Puławskiej, który był przedłużeniem kompleksu pałacowo-parkowego książęcej siedziby. Niestety, pałacyk został doszczętnie zniszczony podczas II wojny światowej – i pozostawił po sobie jedynie niewielki ślad w pamięci mieszkańców regionu. Obecnie, na terenie niegdysiejszych, XIX-wiecznych zabudowań, znajduje się właśnie gminna biblioteka oraz Szkoła Podstawowa w Górze Puławskiej.
Podczas zapowiadanej prelekcji zostanie odkryta niejedna tajemnica – związana nie tylko z nieistniejącą już budowlą, ale także z ludźmi, którzy żyli w czasach gdy Puławy kwitły jako siedziba arystokratycznego rodu.
Cały cykl wykładów i warsztatów, który potrwa od maja do października, został dofinansowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury pn. „Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024” – dlatego udział w spotkaniach i zajęciach będzie bezpłatny. Zaproszeni są na nie wszyscy zainteresowani – od dzieci po seniorów.
Źródło informacji: GBP w Górze Puławskiej, źródło zdjęcia: baza Pixabay