Bonów to nazwa, która do dziś wiąże się z gminą Puławy – niestety dawna wieś zniknęła z mapy regionu pod koniec lat 30. ubiegłego wieku. O okolicznościach tamtych wydarzeń chce na nowo przypomnieć Muzeum Sił Powietrznych.
Dęblińskie muzeum jest zaangażowane w projekt oznakowania historycznego Dęblińskiego Węzła Lotnisk. Chodzi o przedwojenne centrum lotnicze, które obejmowało w sumie 9 obiektów. Poza lotniskiem garnizonowym w Dęblinie były to jeszcze lotniska szkolne w Ułężu, Podlodowie, Zajezierzu i Borowinie-Gołębiu, lądowiska w Żyrzynie i w Górze Puławskiej, a także z poligon i lądowisko w Bonowie.
Muzeum chce, żeby w każdej z tych miejscowości znajdowały się tablice edukacyjno-informacyjne – dlatego podjęło współpracę z lokalnymi samorządami i z Lasami Państwowymi. Jak dotąd, taką nową tablicę informacyjną ustawiono w Gołębiu – została odsłonięta w październiku 2021 roku.
W ubiegłym tygodniu, w związku z pracami przy tym dużym projekcie, przeprowadzono wizję lokalną na terenie byłej wsi Bonów. Tamtejsza tablica ma przypominać między innymi o historii miejsca, w którym ludzie mieszkali przez 170 lat – ale musieli je opuścić, gdy zapadła decyzja o zorganizowaniu poligonu lotniczego. Miał służyć Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie. Ostatecznie, obiekt nigdy nie powstał, a w Lesie Bonowskim pozostały głównie tabliczki pamięci, mówiące wiele o topografii dawnej osady. Wkrótce dołączy do nich nowa – wyznaczono dla niej miejsce między wiatą a kapliczką.
Źródło informacji i zdjęcia: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie