Polski Bon Turystyczny ma wesprzeć rodziny i branżę turystyczną w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią Covid-19. Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych przypadła rola utworzenia, dostosowania i utrzymania systemu informatycznego do obsługi bonu.
Trwają ostatnie przygotowania do jego wdrożenia. Świadczenie będzie przyznawane na każde dziecko, na które przysługuje m.in dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Każde z nich otrzyma jeden bon w wysokości 500 zł. Będzie można nim płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Z bonu będzie można skorzystać aż do marca 2022 r. Wraz z kolejnym miesiącem uprawnienia będą nabywały rodzące się dzieci.
Jak zatem aktywować należny bon? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego ZUS-u:
Nie trzeba składać specjalnych wniosków o przyznanie bonu. Prawo do niego będzie ustalane przez Polską Organizację Turystyczną na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Organizacja Turystyczna opublikuje także na stronie internetowej listę przedsiębiorców oraz organizacji pożytku publicznego, za których usługi można płacić bonem.
Czy będzie można płacić nim wielokrotnie? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć m.in. na portalu Polskiej Organizacji Turystycznej.
Bon będzie można aktywować na Platformie Usług Elektronicznych w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami) po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego). Osoby, które mają dziecko z niepełnosprawnością i będą chciały uzyskać dodatkowe świadczenie, będą mogły na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą przyznania dodatkowych 500 zł.
Płatności bonem będą realizowane w oparciu o komunikację SMS. Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany SMS.
(fot. MaBraS/pixabay.com)