W naszym regionie mogą się wkrótce pojawić młodziutkie lasy: jeśli rolnicy (albo lokalne samorządy) skorzystają z podpowiedzi i pomocy, jakie oferuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. A ta chce inwestować w zalesienie i przeznacza na to spore fundusze.
Właściciele odpowiednio dużych gruntów, mogą dostać finansowe wsparcie, potrzebne do zasadzenia i ochrony lasu: można otrzymać od 8 do 12 tysięcy złotych na hektar. To jednorazowa, zryczałtowana płatność, a na jej wysokość ma wpływ wiele czynników, między innymi gatunek drzew i właściwości zalesianego terenu. To jednak nie wszystko, bo rolnikom przyznawane są także premie: zalesieniowa i pielęgnacyjna. Te mogą być przyznawane nawet przez kilka lub kilkanaście lat, jako coroczne wypłaty – to swego rodzaju rekompensata dla rolników, którzy poświęcą grunty rolne na zasadzenie lasu i przez to tracą możliwość na zarabianie na produkcji rolnej.
Cały nowy las nie może liczyć więcej niż 20 hektarów, a poza tym plan zalesienia musi się zgadzać z projektem przygotowanym przez Nadleśniczego Lasów Państwowych. Dla rolników to może być szansa, żeby pożytecznie wykorzystać własne grunty z glebą słabszej jakości, a jednocześnie środowisko może wzbogacić się o nowe drzewa.
Każdy, kto zechce zasadzić las z pomocą dotacji, musi do 31 lipca, czyli już tylko do tego piątku, złożyć odpowiedni wniosek. W tej sprawie trzeba się zgłosić do swojego powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Osobista wizyta to tylko jedna z możliwości, bo dokumenty można też przesłać elektronicznie albo przekazać przy pomocy platformy ePUAP. A o szczegółowych zasadach ubiegania się o dotację na zalesienie można przeczytać na stronie internetowej Agencji: TUTAJ.