Wczoraj (20 kwietnia), w lubelskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, uroczyście otwarto Pracownię Robotyki Operacyjnej. Teraz już oficjalnie leczenie mieszkańców naszego regionu wchodzi w nową erę.
Szpital przy alei Kraśnickiej to pierwsza placówka na Lubelszczyźnie i jedna z kilkunastu w Polsce, która dysponuje robotem chirurgicznym. Urządzenie Da Vinci kupiono za blisko 15 milionów złotych, sięgając po środki z budżetu województwa lubelskiego. Uroczystego otwarcia nowoczesnej pracowni dokonali wspólnie marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski i wojewoda lubelski, Lech Sprawka.
Robot chirurgiczny to sprzęt na światowym poziomie – pozwala na precyzyjne i sprawne wykonywanie skomplikowanych zabiegów. Tam, gdzie dłonie chirurga mogłyby zawieść, ze względu na ograniczenia wynikające z anatomii, ramię robota poradzi sobie bez trudu. Takie ingerencje są również małoinwazyjne – nie wymagają przecinania wszystkich powłok ciała, bo wystarczy wprowadzić narzędzia przez kilkumilimetrowe otwory. Dzięki temu pacjenci mogą znacznie szybciej dochodzić do zdrowia, niż po tradycyjnej operacji.
Doświadczenie chirurgów, którzy posługują się robotem da Vinci wskazuje, że można posługiwać się nim podczas nawet 130 typów zabiegów – z zakresu wielu dziedzin chirurgii, od ginekologii i urologii po laryngologię.
Dzisiaj (21 kwietnia), w szpitalu przy alei Kraśnickiej, zostanie przeprowadzona pierwsza operacja z użyciem Da Vinci – operatorem będzie doktor Jerzy Draus, doświadczony chirurg i popularyzator wykorzystania systemów robotycznych.
Docelowo w szpitalu przy alei Kraśnickiej ma powstać Specjalistyczny Ośrodek Edukacyjny Chirurgii Robotycznej. Zespoły chirurgiczne z innych szpitali województwa lubelskiego i kraju będą mogły zdobywać doświadczenie na światowej klasy sprzęcie, pod okiem najlepszych specjalistów.
Źródło informacji i zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego