Ponad 1 300 wniosków o wsparcie, 3 000 ton żywności, 8 700 wymazów, ponad 400 litrów krwi – Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej podsumowała działania w ramach operacji pk. „Odporna Wiosna”.
Minęło 90 dni od czasu pojawienia się pierwszego, potwierdzonego przypadku zachorowania na koronawirusa w Polsce. 2 Lubelska Brygada OT 12 marca br. zmieniła model funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Ich celem jest łagodzenie skutków koronawirusa oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.
Każdego dnia w działania w naszym regionie zaangażowanych jest od 200 do 400 żołnierzy oraz ok. 50 podchorążych Akademii Wojskowych. Dodatkowo wspierają inne brygady na Śląsku, Pomorzu i Wielkopolsce. W kluczowym okresie, poza naszym województwem działało ponad 160 żołnierzy.
Dotychczas lubelscy Terytorialsi wsparli w naszym regionie blisko 70 placówek medycznych i szpitali. Szczególną troską i opieką zostali objęci kombatanci Armii Krajowej i organizacji niepodległościowych. Przypomnijmy, że wsparcie lokalnej społeczności, władz samorządowych i ośrodków pomocy społecznej to jedno z głównych zadań Terytorialsów.
Te wspomniane działania to jednak nie wszystko. Żołnierze często dołączali do lokalnych inicjatyw lub sami inicjowali różne przedsięwzięcia, na przykład szyjąc tysiące maseczek ochronnych. Wiele z nich przekazali do placówek medycznych, domów dziecka, instytucji samorządowych, a także do lokalnych parafii.